Jak nám zvířata pomáhají s klouby

K pohybu bez dlouhých řečí

Snižují stres, cholesterol i tlak. A určitě vás nepřekvapí, že posilují svaly a kosti. Co říkáte na tyto benefity procházek se psem? Zvířata vědí, co je pro nás dobré a vědí nás k tomu přimět. O této jejich zázračné schopnosti není pochyb. A přestože vás k pohybu nikdo pobízet nemusí, víte, že vaši rodiče se už do sportování tolik nehrnou. A tady přichází řada na vás. O užitečnosti pohybu jim můžete vyprávět i každý den, ale lepší efekt dosáhnete bez dlouhých řečí. Třeba jim dát správný podnět. A tím může být pes.

Postaví na nohy mladších i starších

Představte si to. Malý zvědavec s bezmeznou energií, který si potřebuje každý den oběhnout své teritorium a zkontrolovat, co se kde děje. Hru považuje za vysoce důležitou činnost. Je takový akční, že je to víc než inspirativní. A vy neodoláte! Musíte se k němu přidat. V podstatě vám ani nedá na výběr. Potřebuje kámoše. Chápete, že to potřebuje a on zase jako by tušil, že to potřebujete i vy. A vy přesně víte, že toto je to, co potřebují vaši rodiče. Zda se člověku chce, nebo ne, k pohybu ho určitě vytáhne. A o to tady jde! Nenápadné tahy zvířat, které nám rozhýbou kosti, jsou léky k nezaplacení. Procházka se psem, nachystání večeře pro kočku nebo krátká hra s nimi – to vše nás povzbuzuje k častějšímu pohybu a udržuje nás to v kondici.

Lepší než permanentka do fitka

Nejlepší motivace k pohybu a osobní trenér v jednom je pes. Když si spolu zvyknete na denní program, který bude zahrnovat procházku, nedovolí vám polevit. Určitě bude trvat na tom, abyste pokračovali. Vždyť každý si přizná, že někdy se mu trochu nechce. Navíc, pes je skvělý společník a díky němu máte každý den důvod projít se. Můžete střídat kratší a delší procházky a půlhodina kráčení denně je velmi dobrým tréninkem.

Hyalfit

Slyšeli jste o animoterapii?

Možná je to něco pro vás a vaše děti. Nemusíme mluvit doslova o terapii. Zvíře člověka podněcuje k pohybu a zapojuje ho do hry. I to je cesta, jak ukázat dětem další formu pohybu. Menší děti budou nadšené a tímto způsobem vytáhnete i teenagera od počítače. Ti mají často vlastní zájmy, ale pokud si je získáte tím správným zvířetem, máte vyhráno. A ne vždy ho musíte mít přímo doma, i když pro jednoho chlupáče se místo možná najde. Někdy však stačí navštívit místa, kde tato zvířata najdete. Jsou různé organizace, které se jim věnují, a tato zvířata se každé návštěvě potěší také.

Animoterapie ve své klasické podobě využívá pozitivní působení zvířat na zdraví člověka po psychické i fyzické stránce. V tomto směru se angažují mnohá zvířata – speciálně vycvičení terapeutické psy (canisterapie), koně (hipoterapie), ale existuje i terapie za pomoci koček (felinoterapie). Kromě toho bývají na terapii využívány i akvarijní rybičky a drobné hlodavce, delfíni, lamy, hospodářská zvířata, ptáci a dokonce i sloni.

Kondička a prevence

Kontakt se zvířaty může mít prospěšné účinky na naši psychiku. Jak víme, pokud se člověk cítí psychicky dobře, má to příznivý vliv i na jeho tělesnou schránku. Zvířata nás také motivují k rehabilitaci a prostřednictvím psychiky posilují náš imunitní systém. Netřeba mít zdravotní problém. Jde o kondičku a je to i prevence. Pohyb spojený se zvířaty pomáhá udržovat klouby v dobré kondici. Nejde o žádné náročné cviky, a i takto oddechově můžeme dosáhnout jejich lepší stav a cítit se fit.

Udržujte rytmus těla

Přenesme se do roviny – člověk a kůň. Pomáhá nám upravit svalové napětí do normy a napomáhá koordinaci našich pohybů. Množství pozitiv má nejen pro ty, kteří mají nějaké problémy, ale i pro zdravé lidi. Určitě si umíte představit, že sedět na koni není jen tak. Snažíme se při tom o rovnováhu a zlepšujeme své držení těla. A to je užitečné i pro lidi, kteří nemají bolesti páteře. Chůze vedle koni nám pomáhá vytvářet správný rytmus chůze a organismu celkově. Výhoda, kterou nám přináší jízda na koni, je mobilizace kloubů a také aktivace různých svalových skupin. Zapojíte různé svaly a posilujete je. Bonusem je, že jste na čerstvém vzduchu a můžete vzít i svou rodinu. Jít spolu na koně může být pěknou společnou aktivitou. Navíc, kůň není stroj. Je to živý tvor pokud cvičení si díky němu mohou vytvořit kladný vztah i vaše děti.


Líbil se Vám tento článek? Podělte se o něj!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás také zajímat