Jak funguje fixování kloubů

Každý kloub má přesnou funkci, která vychází z jeho anatomie. V případě zranění – natažení, podvrtnutí nebo naražení může dojít k porušení jedné nebo více kloubních struktur – kosti, svaly, šlachy. Tím se změní jejich funkčnost. Pro urychlení léčby a následnou podporu správné funkce kloubů se využívají různé fixační pomůcky a metody.

Ortézy a bandáže

Ortézy a bandáže jsou zdravotnické prostředky, které mohou v případě zranění nebo nemoci svalové a kosterní soustavy, podpořit léčbu. Hlavním úkolem ortéz a bandáží je chránit a stabilizovat pohybový aparát s cílem zvýšit pohyblivost uživatele. Ortézy a bandáže mohou sloužit na stabilizaci, znehybnění, uvolnění, nebo fyziologicky správné vedení těla, či končetin. Umožňují předcházet, vyrovnávat, nebo korigovat nesprávné držení a zatěžování těla. Pomáhají zachovávat funkčnost, působit preventivně proti bolesti nebo ji zmírňovat.

Dostupnost bandáží je poměrně velká. Stačí zajít do obchodu se sportovními potřebami nebo do lékárny. Kvalifikovaní pracovníci poradí při správném výběru tvaru, materiálu a velikosti. Pokud jsou však běžně dostupné produkty nevyhovující, je možné nechat si zhotovit bandáž nebo ortézu přímo na míru v ortopedické protetice.

Hyalfit

Tapeovanie

Tapeovanie již v současnosti není výsadou pouze vrcholových sportovců, ale dostává se do povědomí široké veřejnosti. Výraz tapeovanie je odvozen od anglického slova „tape“, což mimo jiné znamená „zalepit“. Metoda je založena na používání různých druhů tapeovacích pásek. Podle druhu pásek a použití rozlišujeme fixační tapeovanie a kineziotapeing.

Fixační (pevné) tapeovanie

Používá se k fixaci, nebo ke zpevnění kloubních struktur a svalů. Při tomto druhu tapeingu používáme fixační bílou pásku v různých šířkách. Pásku aplikujeme na holou, suchou pokožku, nebo použijeme tzv. podtaepy. To jsou speciální molitanové materiály, jejichž hlavní funkcí je zabránění přímému styku tapu s pokožkou, s cílem vyhnout se možnému podráždění pokožky. Pásku přikládáme na pokožku volně. Je třeba se vyvarovat aplikaci tapu přímo z kotouče, jinak může dojít ke škrcení postiženého místa a snížení nebo zastavení průtoku krve. Fixační tapeing se obvykle využívá na zpevnění malých kloubů během pohybové aktivity.

Kineziotapeing

Historie kineziotapeingu sahá do 70. – 80. let dvacátého století. Za otce této metody považujeme japonského fyzioterapeuta jménem Kenzo Kase. Ten vyvinul speciální pásku, která je flexibilní, voděodolná, hypoalergenní a umožňuje volný pohyb bez omezení pohybu kloubu na rozdíl od tradičního bílého tapu. Používá se na snížení bolesti a otoku, urychlení procesu rehabilitace, na podporu svalů a kloubů během fyzické aktivity (neomezuje hybnost kloubů).

Kineziotapeing se nejčastěji využívá při bolestech a poraněních kolen, ramen, zad, krku, kotníků a velmi častého zranění, kterým je tenisový loket.

Při různých sportech je vhodné použít různé způsoby fixace kloubů. Pomáhají i při méně vážných zraněních. Vždy je však důležité tyto pomůcky konzultovat s ortopedem nebo profesionálním trenérem.
 

Zdroj obrázku: k-taping.ca

Líbil se Vám tento článek? Podělte se o něj!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás také zajímat