Pilates a joga – nic pro chlapa?

Nicméně samotný zakladatel Pilates je muž. Konkrétně Joseph Pilates, který svého času na margo metody cvičení, kterou vymyslel, řekl:

„Musím mít pravdu – nikdy jsem nepotřeboval aspirin, nikdy jsem se nezranil. Celá zem, všichni na světě by měli cvičit mou metodou. Byly by šťastnější.“

Proč stojí za pozornost?

Jóga a pilates opravdu nepatří k těm druhům sportu, při kterých byste si na „plné pecky“ pustili metal či hardrock. To, co obě tyto metody spojuje, je nutnost vysoké koncentrace, trpělivost a preciznost pohybu. Pomáhají rozvíjet i nejhlubší uložené svalové skupiny, které při jiných sportech často zanedbáváme. Obecně platí, že čím více svalové hmoty máme, tím méně jsme flexibilní, ale právě to natahování svalů, kterému se věnuje při těchto metodách tolik pozornosti, zvyšuje naši pohyblivost a rozsah pohybu. Svaly se zapojují přesně a účinně, ale zároveň ne více než je nezbytné. Zlepšíme si dýchání, podpoříme správné držení těla. Zvyšuje se rozsah pohybu kloubů, páteře, zápěstí, ramen, zlepší se pohyblivost kolen i kyčelních kloubů. Pravidelné cvičení vede nejen k silnějším svalům, plochému břichu, ohebnějším kloubem, ale i ke zlepšení psychického stavu. Účinně pomáhá v boji s bolestí kloubů a ukazuje se jako efektivní i po úrazech s oslabenými svalovými skupinami.

Hyalfit

„Po deseti lekcích se budete lépe cítit, po dvaceti lekcích budete lépe vypadat, po třiceti lekcích budete mít nové tělo.“ /J.Pilates/

Je vysoce pozitivní, že tyto metody cvičení nejsou věkově omezené. Ať jste mladý nebo patříte k střední či starší generaci, to je úplně jedno. Tato cvičení totiž zohledňují a respektují individuální možnosti jednotlivce a jeho kondici zvyšují postupně, úměrně jeho možnostem.

Pokud jste o těchto cvičeních začali uvažovat, ale nevíte se rozhodnout, které z nich si vybrat, mohlo by vám pomoci jedno používané tvrzení – pokud hledáte blaho mysli, těla a ducha, měli byste si zvolit jógu. Pokud to, co chcete, je štíhlejší a fit tělo, pak se dejte na pilates.

V každém případě, každá z metod může být vašemu tělu na prospěch. Avšak připravte se na to, že opravdu to není tak nenáročné a jednoduché cvičení, jako na první pohled vypadá.

Na závěr několik bližších informací o obou metodách:

pilates_a_joga_cz

 Zdroj obrázku: pixabay.com

Líbil se Vám tento článek? Podělte se o něj!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás také zajímat