Správné držení těla a vliv na klouby

Všimli jste si někdy, s jakým ukázkově rovnými zády kráčejí tanečníci? Většina z nás nesedává rovnou a ani ve stoje nejsme vzpřímení tak, jak bychom měli. Klobouk dolů před všemi, o kterých to neplatí. Správné držení těla je totiž velmi důležité. A přestože se špatných návyků nezbavíte ze dne na den, stojí to za námahu.

Hrbení se je jen zlozvyk!

Když pečete koláč, sedíte v restauraci nebo stojíte a čekáte na výtah. Zcela běžné situace, kdy dáváme páteři zabrat. A takových přes den zažíváme desítky! Hlavní problém je v tom, že se hrbíme. Nejhorší je, že to může vést k bolestem krku a páteře, ale také k únavě a bolesti hlavy. Základ je uvědomovat si, jak držíme tělo a vědomě svůj postoj občas napravit.

Zatímco si vytvoříte stereotyp ze správného držení těla, chvíli to potrvá. Možná se vám to ani nezdá, ale když se hrbíte, zatěžujete svaly i klouby. Navzdory hrbení se snaží udržet záda rovně, ale více se namáhají. Faktem je, že lidé, kteří se hrbí, častěji trpí bolestmi hlavy a zad. Kromě toho se i rychleji unaví, např. při práci v kanceláři nebo při řízení. Je vám to známé? Narovnejte se 🙂 Pomůže i cvičení s činkami a cviky na záda, kterými zpevníte své svaly. Při dlouhodobém stání jsou zase namáhané břišní svaly, proto zpevňujte i ty.

Zdravé sezení

Dlouhému sezení se dnes v práci nevyhnete. Proto byste měli sedět tak, jak je to pro vaši páteř nejlepší. Základní pravidlo říká o pravém úhlu na čtyřech místech – lokty, kyčle, kolena, kotníky. Pokud většinu dne trávíte u počítače, v pravidelných intervalech si protáhněte záda. Opěrku židle si nastavte tak, aby vám stále podpírala páteř, zejména oblast křížů. Obrazovku byste měli mít vzdálenou asi na délku paže a její horní část by měla být na úrovni vašich očí. Hlavu a krk držte vzpřímeně a seďte na celé ploše sedadla.

Žádná kabelka ještě záda nenarovnala

Kabelky jsou nepřítelem páteře. Pokud jste žena, určitě znáte pocit, že v ní všechno potřebujete mít. Pokud jste muž, víte, že ženy mívají tento pocit. A kabelka dokáže být pak opravdu těžká! Taková jednostranná zátěž mívá za následek ztuhlé svaly a bolesti krční páteře. Masérka na první dotek zjistí, na kterém rameni se kabelka nosí. Menším zlem je nosit tašku křížem přes hruď nebo odnést věci v batohu. Pokud však nejste právě ruksakový typ, alespoň to páteři vynahraďte cvičením a zbytečně ji nezatěžujte přílišným nákladům. Nákupy je také lépe rozložit do dvou rukou a nenosit těžkou tašku jen v jedné ruce.

Jak si lehneš – tak budeš spát

Slyšeli jste už tuto frázi? Nesprávná poloha během spánku také dokáže nadělat páteři nepříjemnosti. Postarejte se proto o její pohodu. Potřebujete na to pohodlnou matraci, která bude dostatečně pevná, aby byla pro záda oporou, ale nesmí vás ani tlačit. Krk podepřete polštářem, který vám pomůže držet páteř rovně. Existují i ​​ortopedické polštáře, které jsou přesně k tomu určeny.

Rady na závěr

  • Uvolněte se a narovnejte záda. Hlavu držte vzpřímeně v jedné linii s páteří a zvedněte bradu tak, aby byla rovnoběžná se zemí.
  • Krk i ramena nechte uvolněné. Lopatky tlačte dozadu a dolů, ale nepřehýbejte se.
  • Kostrč posuňte částečně předem.
  • Hmotnost těla rovnoměrně rozdělte na obě chodidla.

 

 Zdroj obrázku: pixabay.com

Líbil se Vám tento článek? Podělte se o něj!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás také zajímat