Děti a sport

Vše a všude my – rodiče – směřujeme k dětem. Jejich ochrana je na prvním místě. Těžko říct, jestli je to dobré nebo špatné. Pokud jsme my, dospělí, měli dětství pěkné, přiznejme si, mnohdy jsme se jakoby vychovávali sami, rozhodovali sami o sobě, zatímco rodiče byli v práci. Ještě jsme nebyli ani doma, už seděla taška v koutě a poskakovali jsme s míčem po ulici, dokud nás tma nezahnala domů. Dnes je to opačně, často přemýšlíme dva kroky před dětmi a snažíme se je ochránit ještě dříve, než nastane konkrétní situace. Je však ochrana před běháním venku opravdu ochranou nebo jim tím nechtěně spíše ubližujeme?

„Netřeba velmi vychovávat, stačí pěkně žít, dítě se přidá.“

Tato myšlenka profesora Štúra se dá použít na cokoliv, sport nevyjímaje. Mnozí rodiče nutnost pohybu u dětí (a také u sebe) podceňují. Přitom i takové jednoduché aktivity, jako procházka, hra venku, schovávaná na dvoře či v parku, skákání na trampolíně, návštěva hradu, lesa mohou výrazně ovlivnit fyzickou i psychickou pohodu dítěte. Tyto pojmy jsou vám velmi dobře známé, a přitom si možná ani neuvědomujete, že se při nich hýbete a děláte hodně pro své zdraví, rodinu a současně i přinášíte vzpomínky, ke kterým se vaše děti budou v dospělosti velmi rádi vracet. V některém rádiu jednou moderátor vtipně poznamenal, že s dětmi by se měli učit raději otcové jako mámy, protože dokud mámy se snaží vysvětlit učivo přes další ponaučení, otcové vysvětlují potřebné učivo způsobem: „pamatuješ si, když jsme byli…“

Ohýbej mě, mamko, pokud jsem já Janko…

Přísloví babiček a otců, které se zachovalo, a přitom neznali žádné počítače, tablety nebo smartfóny. Pokud rodiče chtějí přivést dítě ke sportu, měli by s tím začít opravdu včas. Dítě je přirozeně zvědavé. Už malé tříleté děti chtějí všechno opakovat po svých rodičích, a přestože se tento věk označuje také jako „období vzdoru“, pokud byste se zeptali při veslování, bruslení nebo třeba hraní golfu „Chceš si to vyzkoušet?“ Bez váhání by vám táhlo veslo z ruky a pokoušelo by se vám dokázat, že to stůj, co stůj zvládne. Hranice věku dítěte, kdy začít s pohybem a sportem je však neomezená. Platí pravidlo raději později než nikdy nebo nikdy není pozdě.

Hyalfit

Každodenní pohyb na čerstvém vzduchu přináší své ovoce. Dítě si nejen posiluje imunitní systém, zároveň si zlepšuje kondici, učí se správně dýchat a buduje si vztah se svými rodiči. I obyčejná procházka se může stát zajímavým dobrodružstvím nebo svěřením se s nejtajnějším tajemstvím. Děti si spíše budují k rodičům důvěru, pokud mají společné zájmy a sportují spolu. Pokud to doma skřípe a ztrácíte sílu hledat řešení, zkuste to. Najít cestu k dítěti prostřednictvím sportu je možné v každém věku. I když to pravděpodobně již nebude podle našich představ a bude to stát trošku více úsilí. Výsledek je zaručen. Pokud si umí rodič najít čas v každodenních, ať už pracovních nebo domácích povinnostech, najde si ho i dítě. Zázračná věta: „chci s tebou trávit více času“ zní velmi dobře. Časem zjistíte, že se váš teenager domů a na vás dokonce těší.

Za téměř každým úspěšným sportovcům stojí alespoň jeden pilný rodič…

Nestačí jen tělesná výchova ve škole, čas strávený při sportu s rodinou je nezapomenutelný. Správné návyky budou dítě doprovázet v každé oblasti života. Soustředění ve škole, plnění domácích úkolů, soutěživost, spolehlivost, ale i zvládání stresových situací jsou s pohybem jednodušší. V neposlední řadě nesmíme zapomenout na již mnohokrát zmiňované endorfiny – hormony štěstí.

Otočme list. Pokud chceme začít se sportem a udělat tak více pro sebe a svou rodinu, je přímo nutné si najít k němu správnou cestu. Myslet si, že se přinutíme a ještě nám to i vydrží, nebo nás to začne bavit, je jako jít hlavou proti zdi. Děti jsou velmi vnímavé, a pokud je bereme ven jen proto, aby byli venku, zpětná vazba se dostaví v podobě nechuti. Možná je cestou nahradit si slovo sport a nutnost představou o pěkně stráveném čase se svou rodinou. Po vydařeném odpoledni při hraní fotbalu na hřišti či honičce s usmívajícím se dítětem, které by jinak po vás skákalo někde na gauči, si po jejich překvapivě rychlém uspání řeknete, že sport je přesně to, co vám v životě tak velmi chybělo.
 

Zdroj obrázka: pixabay.com

Líbil se Vám tento článek? Podělte se o něj!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás také zajímat