Jak tanec prověří vaše klouby

Vliv tance na klouby a celý organismus

Tanec, stejně jako každá sportovní aktivita, uvádí do chodu celý organismus. První pohyby rozehřejí pohybovou soustavu – kosterní svalstvo, odpovědné za provedení pohybu. Mezi nejvíce zatěžované svaly patří svaly chodidla, bérce, stehna a hýždě.

Do stavu zvýšené činnosti se dostane i dýchací a srdečně-cévní soustava. Srdce je zodpovědné za zvýšený přísun okysličené krve z plic k pracujícím svalům.

Změny nastanou v činnosti trávicí soustavy. Část krve, která se v klidovém stavu nachází v trávicí soustavě a účastní se metabolismu potravy, se přesouvá do částí organizmu, kde probíhá zvýšená aktivita.

Hyalfit

Velké nároky se kladou i na opěrnou soustavu, na naši kostru. Otřesy, rotace, výskoky, veškeré činnosti kladou velké nároky na kvalitu kloubů a při nedodržování základních podmínek přípravy (rozcvička, strečink, tonizace svalstva) mohou vést k přetížení a namožení šlach a úponů, poškození menisků a jiných částí kloubního spojení.

Mezi nejčastěji poraněné klouby při tanci patří:

Kotníkové klouby – absorbují veškeré dopady a došlapy. To může způsobit přetížení a následný zánět. Častými zraněními jsou také podvrtnutí.

Kolenní klouby – zejména vazy a menisky jsou přetěžovány při rotačních pohybech, skocích, tanečních prvcích na zemi tzv. floorwork, a při opakované nadměrné flexi – pokrčení zatíženého kolena.

Kyčelní klouby – nejčastěji bývají přetížené úpony svalů v okolí kyčelního kloubu a kvůli velké námaze a špatné výživě může docházet až k únavovým zlomeninám. Kyčelní klouby jsou ojediněle ohroženy vykloubením a poškozením vazů.

Páteř – nejvíce bývá zatížena v podélné ose. Otřesy a ohýbání mohou časem způsobit nadměrné stlačení meziobratlových plotének a následnou hernii disku („vyhozená“ ploténka), případně změny v držení těla – hyperlordózu v krční a bederní části a hyperkyfózu v hrudní části.

Jak předcházet zraněním

Pokud se chceme věnovat nějakému druhu sportu pravidelně, nezáleží na výkonnostní kategorii, musíme na něj organismus patřičně připravit. Tanec není výjimkou. Dostatečná regenerace a správné stravování jsou spolu s kvalitně vyvinutým svalstvem základní podmínky pro zvládnutí každé sportovní činnosti.

Jak si při tanci chránit klouby:

  • dostatek spánku,
  • masáže, relax,
  • vyvážená strava (bílkoviny, sacharidy, tuky, minerály, vitaminy, vláknina),
  • kvalitní a dostatečný pitný režim,
  • dostatečně hypertrofované a tonizované svalstvo,
  • příprava před zatížením (rozehřátí, strečink),
  • rovnoměrné zatěžování svalů.

Správný rytmus a jsme na nohou, případně si začneme alespoň podupávat a kývat hlavou. Tanec na rozdíl od různých druhů sportu umí být pořádně nakažlivý a těžko mu odolat – i když jen příležitostně, když se zúčastníme například na nějaké svatbě. Ať už se mu však věnujeme pravidelně nebo ne, stejně jako tanec přináší radost, může být také příčinou rozličných úrazů. Například klouby se mohou postarat o nemilé překvapení v podobě vymknutí kotníku. Pokud se tedy chystáte na parket, myslete na to, že každý taneční krok nebo pirueta by měly odpovídat vašim zkušenostem a schopnostem.
 

Zdroj obr.:https://pixabay.com/sk/tanec-etapa-music-z%C3%A1bava-511908/
Hyalfit

Líbil se Vám tento článek? Podělte se o něj!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás také zajímat