Příznaky onemocnění? Neodkládejte návštěvu lékaře

Každý člověk bolest vnímá jinak. Pro všechny z nás to však znamená totéž – tělo vysílá varovný signál a žádá o nápravu tohoto stavu. Bolest je reakcí organismu na škodlivý, nebezpečný nebo i život ohrožující podnět. Proto ji není třeba v žádném případě podceňovat.

Zdravá životospráva a pravidelný sport nejsou zárukou života bez bolesti

Vaše hmotnost je ideální. Rád si zacvičíte v posilovně. Pracujete v kanceláři a pomáháte manželce s dětmi a domácností. Dodržujete zásady zdravé životosprávy. I přesto, že se extrémně nenamáháte a nepřetěžujte partie těla, trápí vás bolesti kolen a dalších kloubů. Jak je to možné?

Důvody potíží jsou mnohé: chybné držení těla, vrozené anomálie, zánětlivá onemocnění, hypermobilita, úrazy a zranění z dřívějšího období. Dokonce i nevhodný matrace na spaní může způsobit různé nepříjemné stavy. Bolest vzniká jako důsledek narušení rovnováhy mezi svalovým, vazivovým a kostním aparátem.

Hyalfit

Bylinkový čaj na bolesti kloubů?

Lehké nachlazení nebo podrážděný žaludek od vydatné večeře se dá vyřešit i bylinkovým čajem. Určitě byste neužívali čaj nebo jiný babské recept při zlomené ruce, že? Se zraněním byste vyhledali lékaře – specialistu, který vás co nejdříve ošetří.

Bolesti kloubů není vhodné „léčit“ doma prostřednictvím různých experimentů a zaručených přírodních zázraků. Riskujete tak zhoršení svého stavu, které může být v extrémních případech dokonce nevratné.

Ranní ptáče dál doskáče

Jak vyskočíte z postele vy? Svižně a mladický nebo musíte zápasit s ranní ztuhlostí, přestože máte cosi před čtyřicítkou? Artróza se netýká jen seniorů. Lékaři evidují ve svých ambulancích stále častěji mladší ročníky s opotřebovanými chrupavkami, které vyžadují okamžitou léčbu.

Artróza je epidemie nového tisíciletí. Denně přibývají nově diagnostikované případy, oběti moderního způsobu života. Sedavé zaměstnání kompenzují nárazovými sportovními aktivitami s následky úrazů. Nedostatek času pro kvalitní stravování je nahrazován konzumací jídel rychlého občerstvení. Postupně „nalepené“ nové kilogramy více a více zatěžují klouby. Takto vypadá rychlá cesta vstříc artróze.

Ztuhlost a nehybnost kloubů může být v horším případě způsobena i revmatickou artritidou, jejíž léčba je mimořádně náročná a od pacienta vyžaduje nesmírnou trpělivost.

Pozorujte se a nepodceňujte příznaky onemocnění

Onemocnění kloubů nevznikají ze dne na den, z času na čas vysílají různé impulsy. Artróza na začátku nezpůsobuje skoro žádné problémy, první příznaky přicházejí postupně. Stejně i jiné chronické choroby, které potřebují dostatek času pro svůj vývoj.

Kdy byste skutečně měli vyhledat odbornou lékařskou pomoc? Pokud z nevysvětlitelných příčin začnete trpět nechutenstvím, malátností, máte zvýšenou teplotu, trpíte bolestí kloubu nebo jeho otokem. Stejně i tehdy, pokud máte pocit ztuhlosti kloubů na rukou a nohou nebo omezenou pohyblivost v postiženém kloubu. Příčiny těchto symptomů mohou být různé – od bakteriální nebo virové infekce až po různé endokrinologické nebo metabolická onemocnění. Diagnózu určí lékař.

Vyšetření u lékaře

Úkolem lékaře – specialisty je v co nejkratším čase diagnostikovat pacienta a určit vhodný typ léčby. Onemocnění kloubů nejsou jednoduché, proto bývá i lékařské vyšetření komplikovanější a může trvat déle.

Pro určení správné diagnózy je třeba, aby měl ortoped k dispozici výsledky z lékařských prohlídek a dostatečné množství informací ze specializovaných oddělení, např. RTG snímky, výsledky magnetické rezonance nebo CT vyšetření, výsledky z odběru krve a podobně. Na vyšetřovacím lůžku provede vyšetření hybnosti postižených končetin a podle potřeby i celého těla. Čím dříve k lékaři přijdete, tím je vyšší pravděpodobnost úspěšné léčby.

Rady na závěr:

  • Pečujte o vlastní tělo – od hlavy až k patě vám má dobře sloužit po celý život.
  • Vyhledejte lékaře vždy, pokud se budete cítit nekomfortně, pokud budete mít bolesti, otoky, zranění (i malé). Ani menší úrazy nebo náznaky bolesti netřeba podceňovat a je lepší ověřit si je návštěvou lékaře.
  • Spolupracujte s lékařem a dodržujte jeho pokyny.
  • Nehazardujte se svým zdravím! Experimenty se nemusí vyplatit.
  • Prevence na prvním místě: redukce hmotnosti, správná výživa pro chrupavky a klouby, vhodná pohybová aktivita, dostatek vitaminu C.

 

Odborná spolupráca: MUDr. Martin Jaššo
Ilustrační obrázek: www.pixabay.com

Líbil se Vám tento článek? Podělte se o něj!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás také zajímat