Syndrom karpálního tunelu – hrozí i vám?

Trnutí prstů může signalizovat onemocnění karpálního tunelu, lidově nazývané také „myší nemoc“. Postihuje zejména lidí v produktivním věku, kteří intenzivně pracují s výpočetní technikou a počítačovou myší. Odtud pochází i její název.

Důležitý karpální tunel

Mechanika ruky je mimořádně jemná a citlivá. Díky tomu dokážeme dělat různé precizní práce. Prsty, dlaň a zápěstí jsou spojeny malými klouby, šlachami a chrupavkami. Abychom dokázali ruku ovládat, prostřednictvím nervových vláken se přenášejí impulsy z mozku.

Karpální tunel je oblast, kterou procházejí ohýbače prstů spolu s mohutným nervem. Ten zabezpečuje citlivost a jemnou motoriku prvního až poloviny čtvrtého prstu ruky. Část kanálu tvoří vazivo, které může za určitých podmínek zesílit a tlačit na měkké tkáně ohýbačů i na nerv.

Rizikové profese

Myslíte si, že nemoc jde ruku v ruce s moderní dobou? První zmínka o onemocnění se objevila již koncem 19. století. Postihuje totiž i jiné profese, než jsou ty spojující se s počítači, klávesnicemi a myšmi. Může se vyskytnout i u klavíristů, houslistů, vinařů, pracovníků používajících motorové pily, sbíječky nebo u pracujících v pásové výrobě, kteří dlouhodobě namáhají oblast karpálního tunelu, ale také při dalších typů zaměstnání a činností, při kterých je vyvíjen zvýšený tlak na zápěstí.

Příznaky syndromu karpálního tunelu, které si jistě všimnete

Typickým příznakem je brnění prstů. Tento stav postupně přechází do bolestivých pocitů, prsty znecitlivují, ruce jsou „dřevěné“. Až do takové míry, že si nedokážete zapnout knoflík nebo vzít šálek kávy za ouško.

Brnění prstů, vypadávání předmětů z ruky, ztuhlost ruce a také omezená pohyblivost prstů, když se nedají pokrčit do dlaně, otok ruky. Pociťujete některý z těchto příznaků? Zbytečně neztrácejte čas a navštivte lékaře. Syndrom karpálního tunelu častěji postihuje ženy, a to nejen ty, co pracují u počítačů. Vysoký výskyt tohoto syndromu je i u starších lidí, kteří si chůzi usnadňují berlemi. Onemocnění může způsobovat jednostranně namáhavá práce, těhotenství nebo období přechodu, jakož i vrozená predispozice úzkého karpálního tunelu. Další možné příčiny vzniku syndromu jsou obezita, revmatoidní artritida, nedostatečná činnost štítné žlázy nebo jiná hormonální porucha, případně může být například následkem fraktury zápěstí.

Spánek bez bolesti

Diagnózu stanoví neurolog (objektivně diagnostikuje sy. canalis carpi pomocí EMG vyš.), Který určí i léčbu. V počátečním stádiu může pomoci konzervativní léčba zejména vitaminovými injekcemi, v těžších případech i obstřiky kortikoidy. Často si stav pacienta vyžaduje operativní zásah, během kterého se chirurgicky přeruší zhrubělý vazivový pruh a z jeho tlustých obalů se uvolní nerv. Tento zákrok se nejčastěji provádí ambulantně a probíhá v lokální anestezii.

Po operaci nastupuje nevyhnutelná rekonvalescence. Možnosti chirurgického zákroku jsou různé, z nich se následně odvíjí i délka pracovní neschopnosti. Jako každá operace, i tato vyžaduje čas na hojení rány. Následně nastupuje fyzioterapie zaměřená na obnovení hybnosti ruky. Často bývají využívány přístrojové metody – vodoléčba, elektroléčba, ultrazvuk, laser a magnetoterapie. Rekonvalescence je velmi individuální proces. Pacient se může vrátit do pracovního procesu nejčastěji po 2 až 6 týdnech, v závislosti na druhu práce.

Nezapomínejte na prevenci

Práce s počítačem představuje vysoké riziko vzniku onemocnění. Pokud dlouhodobě pracujete v kanceláři nebo doma na počítači, začněte myslet na rizika s tím spojená. Základní krok: omezte tlak na zápěstí. Existuje množství pracovních pomůcek určených pro tento účel. Zároveň nezapomínejte na pravidelné procvičování prstů rukou, masáž dlaní a přetahování paží. Dopřejte svým rukám a horním končetinám péči v rámci krátkých pracovních přestávek.

Dobré rady na závěr:

  • Při práci s počítačem používejte ergonomicky tvarovanou myš a gelovou podložku pod zápěstí.
  • Správná výživa spojená s pitným režimem hraje důležitou roli v prevenci.
  • Léčba vyžaduje spolupráci pacienta a dodržování pokynů od lékaře.
  • Nejen prací je člověk živ – udělejte si přestávky na cvičení a strečink. Tak uvolníte svalstvo a prokrvíte končetiny.
  • Syndrom karpálního tunelu může být diagnostikován i jako nemoc z povolání

 

Odborná spolupráca: MUDr. Martin Jaššo
Ilustrační obrázek: www.pixabay.com

Líbil se Vám tento článek? Podělte se o něj!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás také zajímat