Zdraví z rukou lidových léčitelů nebo lékařů?

Zázraky na počkání…

…nemožné do tří dnů. Asi tak si mnozí z nás představují efektivní a úspěšnou léčbu jakéhokoliv onemocnění, které nám zhoršuje kvalitu života. Úrazy a jiné nemoci pohybového aparátu nás dokážou vyřadit z pracovního tempa na několik týdnů a měsíců. Při dnešním rychlém životním stylu je skoro nepředstavitelné, abychom byli „mimo office“ tak dlouhou dobu.

Hippokrates byl přesvědčen, že koho neuzdraví léky, toho uzdraví příroda. Už v jeho období před 2500 lety odmítal různé pověry a léčitelskou magii. Položil základy medicíny jako vědního oboru. Během několika staletí se lékařem dostávalo společenského uznání a úcty, protože pomáhali zachraňovat životy a uzdravovat lidi. I navzdory vědeckému pokroku, který zejména v posledních desetiletích postupuje mílovými kroky, se stále najdou „ověřené recepty“ a různí samozvaní léčitelé.

Alternativní medicína

Pohádková babička-bylinkářka by dnes patřila do skupiny alternativní medicíny. Tato představuje soubor různých metod, jejichž cíl je podobný jako při klasické medicíně – vyléčit pacienta. Výrazně rozdílné jsou způsoby nápravy zdravotního stavu.

Léčba bez léků, vyšetření pomocí různých energií, určení diagnózy dotykem. Zavání to podvodem? Některé postupy alternativní medicíny se po ověření stávají součástí klasické medicíny a jsou využívány jako doplňková či podpůrná léčba.

Lékař je zodpovědný za léčbu

Aby lékař mohl vykonávat svou odbornost, musí absolvovat několik let studia medicíny na vysoké škole. Tím však jeho příprava nekončí, protože ve studiu a přípravě pokračuje během celého svého profesního života. Výkony lékařů jsou pod neustálým drobnohledem úřadů a kontrolou veřejnosti. Při pochybení v léčbě nesou právní odpovědnost za svá rozhodnutí.

Riziko ozdravných postupů naprávačů a léčitelů tkví v několika bodech: chybějící vzdělání v medicíně a zdravovědě, žádná trestně právní odpovědnost, vědecky nepotvrzené léčebné postupy, sliby o zlepšení zdravotního stavu pacienta, mnohdy i odrazování od odborné lékařské péče.

Síla přírody

Nejmodernější léčiva a výživové doplňky jsou výsledkem několikaletých výzkumů, testů a vědeckých experimentů. Mnohé z nich obsahují přírodní složky – různé léčivé byliny, látky živočišného původu a podobně. Využívání přírodních potenciálů je staré jako lidstvo samo. A není důvod se jim vyhýbat. Zde však platí: všeho s mírou a se zdravým úsudkem.

Pacient trpící bolestmi hledá jakoukoliv pomoc, aby se bolesti zbavil. Příčiny bolesti kloubů jsou různé. Při onemocněních kloubů a kostí je léčebný proces obvykle dlouhodobý, náročný na trpělivost a spolupráci pacienta s lékařem. Slibované rychlé výsledky léčby mohou být kontraproduktivní. Krátkodobé zlepšení stavu v rámci placebo efektu může v blízké budoucnosti přinést radikální zhoršení. Samozřejmě, nemusí to být vždy tak.

Alternativní medicína je vhodná jako doplňková či podpůrná léčba v případě, pokud jednotlivé postupy konzultujete se svým ošetřujícím lékařem. Případně ho požádáte o diskusi s vybraným léčitelem či naprávačem. Vyhnete se tak – v tom lepším případě – zklamání z neúspěšného procesu. Zdraví máte jen jedno a je to vaše největší bohatství.

Dobré rady na závěr:

  • Pokud pociťujete bolesti v kostech a kloubech, navštivte odborného lékaře. Ten na základě vyšetření určí diagnózu a následnou léčbu.
  • Experimenty s vlastním zdravím se nevyplácejí.
  • Fyzioterapie a masáže jsou často součástí léčby. Své tělo svěřte do rukou pouze certifikovaným specialistům.
  • Každá léčba vyžaduje čas, proto si vyžaduje vaši trpělivost a spolupráci s lékařem.

Zdravý životní styl, pravidelný pohyb, vyvážená strava s dostatkem výživných látek – prevence je jednodušší, jak se možná na první pohled zdá. Věnujte jí pozornost!
 

Zdroj obr.: https://pixabay.com/sk/alch%C3%BDmia-lek%C3%A1rstvo-malta-lek%C3%A1re%C5%88-436577/
Hyalfit

Líbil se Vám tento článek? Podělte se o něj!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás také zajímat