Orthokin – léčba kloubů vlastní krví

Bolesti kloubů umí člověka opravdu nemálo potrápit. A to nejen ty starší, u kterých to jde přirozeně s věkem kvůli snížené produkci důležitých látek v organizmu nebo kvůli opotřebování kloubů. S problémy se setkávají i mladší věkové skupiny, což může souviset například s překonáním nějakého úrazu, se sedavým životním stylem, a podobně. Jednou z moderních metod léčby kloubů je tzv. Orthokin. Tato metoda byla vyvinuta v Německu, konkrétně na Ortopedické klinice Univerzity Heinricha Heineho v německém Düsseldorfu. O co v této léčbě jde?

Léčba vlastní krví

Orthokin je léčebný postup, který využívá růstové a protizánětlivé složky (faktory) z vlastní krve klienta. Zjednodušeně řečeno, klient je léčený sérem (ACS – autologní kondiciované sérum), které bylo vytvořené z jeho vlastní krve.

Podobnými metodami jsou ACP (autologní kondiciovaná plazma) a PRP (platelet rich plasma – plazma s vysokou koncentrací krevních destiček). Podstatou účinku těchto dvou metod je zvýšená koncentrace růstových faktorů krve. Rozdíl Orthokinu oproti těmto dvěma metodám spočívá v tom, že hladiny růstových faktorů jsou v případě Orthokinu výrazně vyšší než u ACP a PRP, a oproti normálnímu séru jsou zvýšené v průměru asi na 80 násobek. Zároveň Orthokin obsahuje přirozený protizánětlivý faktor, který dosahuje hladiny rovnající se asi 140 násobku běžné hladiny v séru (zmírňuje bolest a vytváří příznivé podmínky pro účinek růstových faktorů).

Hyalfit

Jak se připravuje sérum

V ambulanci vám odeberou žilní krev do speciálních EOT zkumavek, ve kterých dojde k uvolnění faktorů (jde o 3 – 6 zkumavek podle toho, co léčíme a 1 zkumavka je 10 ml krve).

Inkubace krve v těchto zkumavkách trvá po dobu 6 – 8 hodin. Jsou v inkubátoru, který je předehřátý na teplotu lidského jádra (37 stupňů), v průběhu tohoto procesu dochází k mnohonásobnému zvýšení hladin faktorů krve. Následně dochází k odstředění v centrifuze, přičemž se získá asi 3 – 4 ml čistého séra, které se přímo aplikuje na místo určení, zbytek séra se zmrazí.

Odběr krve se dělá ráno a trvá asi 10 minut. Příprava séra probíhá během dne, pacientova přítomnost v této fázi není nutná. K první aplikaci injekce může dojít již odpoledne ve stejný den, kdy vám odebrali krev.

Video: Ukázka, jak se připravuje sérum. Zdroj:http://orthogen.com/orthokin/de/produkt/herstellung/

Příprava pacienta

Pacient musí 48 hodin před odběrem krve zvýšit denní příjem tekutin alespoň na 3 litry. V den odběru není potřebné být nalačno. Důležité je také měsíc před odběrem neabsolvovat žádné očkování.

Po vstříknutí séra

Po absolvování zákroku, tedy po aplikaci séra, je potřeba omezit fyzickou zátěž na 24 – 48 hodin. Zároveň je potřeba se v den aplikace séra vyvarovat teplé koupeli či sauně.

Kdo může podstoupit léčbu metodou Orthokin

Metoda Orthokin byla prvotně vyvinutá k léčbě primární a sekundární artrózy velkých kloubů, tedy k léčbě kolen, ramen a bederních kloubů. Používá se ale také na léčbu menších kloubů, například kloubů palců na rukách i na nohách. Po čase se ukázalo, že díky příznivému protizánětlivému účinku Orthokinu má dobrý vliv i na léčbu některých typů bolestí zad, úponových šlach (např. „tenisový loket“), chronických bolestí Achillovy šlachy atd. Tuto metodu je možné použít také po podstoupení jednoduchých a rekonstrukčních artroskopických operačních výkonů velkých kloubů (odstraňuje účinně pooperační zánět a svými regeneračními účinky urychluje rekonvalescenci) nebo v rámci prevence poúrazové artrózy velkých kloubů (např. zlomeniny zasahující do kloubu).

Níže uvádíme, při kterých stavech je vhodné podstoupit léčbu Orthokinem.

Stavy vhodné k aplikaci:

  • artróza velkých a středně velkých kloubů I. – III. stupně,
  • bolesti šlach a šlachových úponů akutní i chronické,
  • poúrazové a pooperační stavy ke zkrácení doby nutné rekonvalescence,
  • chronické bolesti v oblasti páteře.

 

Stavy absolutně nevhodné k aplikaci:

  • akutní infekční onemocnění,
  • nádorové onemocnění ve stádiu léčby nebo pokročilé nádorové onemocnění.

 

Stavy relativně nevhodné k aplikaci:

  • užívání léků, které výrazně ředí krev,
  • některá autoimunitní onemocnění (např. manifestní revmatoidní artritida).

 

Průběh léčby

Počet injekcí (resp. aplikací dávek séra) závisí samozřejmě na tom, co se léčí. U kloubů to bývá obvykle 6 dávek, u jiných indikací (např. šlachy) to může být 3 – 6 dávek. Interval, v jakém jsou vám injekce podávané, je obyčejně jedna za týden.

Pokud se bojíte bolesti, potom se vám jistě bude hodit informace, že bolest odpovídá aplikaci běžného obstřiku kloubu, a je většinou dobře tolerovaná. Bezprostředně po aplikaci můžete pociťovat nepatrný tlak v ošetřeném kloubu. Tento tlak však velmi rychle pomine. Vpich vám přelepí náplastí, kterou můžete odstranit již do dvou hodin. Injekce jsou ve většině případů snášené velmi dobře, ojediněle se však mohou jako nežádoucí účinky vyskytnout například bolesti hlavy nebo závratě.

Na závěr

Orthokin je možné použít jako samostatný léčebný postup, nebo je možná kombinace s jinými metodami, např. aplikací koncentrátu mezenchymálních buněk (tj. kmenových buněk, které jsou v těle zodpovědné za zachování a regeneraci pojivové tkáně, kostí, chrupavky a svalů) nebo s léčbou laserem. S vhodným časovým odstupem je možná také kombinace všech 3 metod, čímž dochází k vzájemnému zvýšení efektivity jednotlivých postupů, a tím ke zvýšení konečného procenta dobrých výsledků.

Autor článku:

MUDr. Ladislav Lukáč, specialista na léčbu kloubů, společnost  Arthro Biotherapy s.r.o.

Více informací o léčbě metodou Orthokin se můžete dozvědět na této stránce Léčba kloubů.


Líbil se Vám tento článek? Podělte se o něj!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás také zajímat