Kyselina hyaluronová pro hladký pohyb a pružnou pokožku

Kloub je pohyblivé spojení dvou a více kostí, které umožňuje pohyb určité části našeho těla. Z anatomického hlediska se skládá ze tří částí – kloubní chrupavky, kloubního pouzdra a kloubních vazů. Zaměřme se na kloubní pouzdro, jehož důležitou přirozenou součástí je speciální synoviální tekutina. Tato tekutina obsahuje pro nás významnou složku – kyselinu hyaluronovou.

Význam kyseliny hyaluronové

Kyselinu hyaluronovou objevili v roce 1934 Dr. K. Meyer a jeho asistent J. Palmer. Tuto kyselinu známe pod více názvy – kyselina HA, hyaluron nebo jako její sůl – hyaluronan sodný, hyaluronát sodný.

Z chemického hlediska jde o polysacharid, tedy makromolekulu složenou z jednoduchých sacharidů, které jsou navzájem spojené chemickými vazbami. Známé je také to, že ve své struktuře obsahuje glukosamin a strukturně je podobná chondroitin sulfátu, což jsou důležité výživné složky kloubní chrupavky. Právě vysoká koncentrace kyseliny HA v kloubní tekutině je jednou z podmínek správné funkce všech kloubů.

Její výbornou vlastností je, že je už při nízké koncentraci schopná vázat molekuly vody, a tím vytvářet viskózní gel, který odolává vnitřnímu tlaku. Tímto způsobem snižuje tření kloubních ploch, a tak snižuje jejich opotřebování. Kyselina HA tvoří na povrchu chrupavky velmi tenkou vrstvu, přičemž molekulu kyseliny si můžeme představit jako řetězec, který je v klidu stočený do klubíčka. Při nárazu, například při doskoku, se „nerozplete“ – při nárazech má tedy tlumící efekt. Naopak při chůzi, což je pomalejší pohyb, se „rozplete“ a způsobuje potřebnou kluznost kloubní plochy.

Kromě toho kyselina hyaluronová zabezpečuje výživu bezcévných kloubních chrupavek, zvyšuje a udržuje jejich pružnost, zabezpečuje dostatečnou hydrataci tkání, ve kterých je obsažená. Jednoduše řečeno, plní funkci „maziva“ kloubů.

Nedostatek kyseliny hyaluronové v organismu

Produkce kyseliny HA s věkem výrazně klesá, ve věku 40 let téměř o polovinu, což postupně vede ke vzniku známé osteoartrózy. Osteoartróza (OA) patří mezi nejčastější onemocnění pohybové soustavy. Jde o chronické nezánětlivé degenerativní onemocnění kloubů, které postihuje častěji ženy než muže. K úbytku kyseliny hyaluronové navíc přispívá kouření, genetika nebo nedostatek hořčíku a zinku.

Cíle současné terapie OA jsou snížení bolesti postihnutého kloubu/kloubů, zvýšení pohyblivosti a stability kloubu, omezení dalšího poškození kloubu, a tedy zlepšení kvality života pacienta. Kromě léků, které jsou dostupné jen na lékařský předpis, může lékař nebo lékárník doporučit také široké spektrum volně prodejných přípravků dostupných v každé lékárně. V léčbě se používají symptomatické léky s analgetickým účinkem a doplňky nutričního charakteru – přípravky kloubní výživy. Jednou ze základních složek kloubní výživy je kyselina hyaluronová, často také v kombinaci s dalšími látkami, jako jsou glukosamin nebo chondroitin sulfát. Hyaluronan je možné aplikovat vstříknutím do kloubní štěrbiny nebo v tabletové formě.

Hlavní pozitivum výživových přípravků je velmi zřídkavý výskyt vedlejších účinků. Mohou se brát preventivně, ale dokáží také zpomalit a zlepšit průběh onemocnění. Je však třeba upozornit na to, že přípravky neúčinkují okamžitě, ale jejich působení se projeví přibližně po jednom až dvou měsících užívání.

Kyselinu HA lékař předepisuje hlavně na podporu ochrany kloubů při degenerativních kloubních onemocněních. Užívá se per os (ústy) v samostatném nebo jako součást kombinovaného výrobku, doporučené dávkování je 10mg/den.

Kromě doplňků výživy je možné doplnit kyselinu hyaluronovou do organismu také prostřednictvím přírodních zdrojů, jako je maso (drůbeží a hovězí maso, ryby), vejce, kůže zvířat, sója. Na podporu její produkce v těle je důležitý také dostatečný příjem potravin s obsahem hořčíku, zinku a vitamínu A.

Vliv hyaluronanu na oči, dásně nebo pokožku

Kyselina HA je významnou součástí lidského těla, vyskytující se kromě kloubů například také v oku nebo kůži. Díky protizánětlivému účinku se využívá například ve stomatologii jako podpora hojení, prevence nebo léčba zánětu dásní, nebo také při paradontóze apod. Vysoké koncentrace hyaluronanu se nacházejí také v oku – v oční tekutině. Kyselina HA se vyznačuje vysokou přilnavostí k rohovce, což ji předurčuje k využití v léčbě syndromu suchého oka jako náhrada slz (tzv. umělé slzy).

Nemůžeme zapomenout ani na fakt, že kyselina hyaluronová patří k základním stavebním prvkům kůže. Díky tomu, že na sebe váže vodu, v mládí udržuje pleť hladkou, pružnou, plnou, napnutou. V těle ale se stoupajícím věkem ubývá, což vede ke tvorbě vrásek a postupné ztrátě elasticity pokožky. Široké uplatnění má kyselina HA v dermatologickém průmyslu – je součástí mnohých kosmetických přípravků ve formě gelů, krémů, sér, ampulek a také výživových doplňků. Užívání kyseliny hyaluronové ve formě tablet vede k podpoře její přirozené produkce, a tím se samozřejmě stává cestou k mladě vypadající pleti.

Jak můžeme vidět, kyselina hyaluronová stojí za mnohými procesy v našem těle. Její nedostatek se tak může projevovat rozličnými způsoby – od bolesti kloubů až po nevábně vypadající pokožku. Je proto důležité myslet na její doplňování do těla, ať už vhodnými potravinami, nebo výživovými doplňky. Ideálně ještě dřív, než začneme pozorovat první příznaky jejího úbytku v našem organismu.

Zdroj obr.: www.pixabay.com


Líbil se Vám tento článek? Podělte se o něj!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás také zajímat