Cviky na doma a zásady cvičení

Pohyb je pro člověka přirozenou potřebou. Na jeho nedostatek začne organismus dříve nebo později reagovat. Nejčastějšími důsledky nedostatku pohybu bývá obezita a s ní spojená onemocnění cévní, trávicí, hormonální a opěrně pohybové soustavy. Zmíněných problémů se zbavíte tak, že se vrátíte k jejich příčině, nedostatku pohybu, a začnete se hýbat. Ale jak, když už nedokážete ujít bez přerušení ani tisíc metrů kvůli bušení srdce, dušnosti a problémům s klouby?

Jak se zbavit bolesti kloubů

Pokud jste neprodělali úraz, zranění nebo nemáte diagnostikované onemocnění kloubů, ale navzdory tomu vás klouby bolí, nejčastěji je tato bolest spojená s nedostatečným svalovým vývojem. Svaly a šlachy procházející kolem kloubů fungují jako určité “tlumiče” nárazů a drží kloubní struktury ve správné poloze. Když jsou svaly zkrácené, ztuhnuté nebo ochabnuté, ztrácejí svou funkci — klouby jsou vystavované nadměrným otřesům, dochází v nich k nadměrnému tření a opotřebovávají se.

Pokud se chcete zbavit bolesti kloubů, měli byste se zaměřit ne na důsledek, tedy samotnou bolest, ale na příčinu. Vrátit svalům a kloubům jejich plnohodnotnou funkci můžete jen jejich dokonalým procvičením a prokrvením. Pro tento účel je vhodné využít kombinaci natahovacích, uvolňovacích a posilňovacích cvičení, které mohou ulevit od bolesti kloubů a udělat něco pro zlepšení fyzické kondice klidně i z pohodlí vašeho domova.

Hyalfit

Základní zásady cvičení doma

Cviky na doma bývají obvykle méně náročné na prostor a náčiní. Jenže aby bylo vaše domácí cvičení opravdu účinné, je potřeba dodržovat několik základních zásad.

  1. Cvičení si naplánujte alespoň na týden dopředu. To neznamená, že si řeknete „za týden si zacvičím”.. Máme na mysli, že si přesně stanovíte dny, během kterých budete cvičit. Aby mělo cvičení opravdu účinek, je vhodné ho vykonávat každý druhý den. Vaše svaly a klouby budou stále dostatečně prokrvené a zároveň budete mít dostatek času na odpočinek a regeneraci.
  1. Mějte starostlivě naplánovanou každou tréninkovou jednotku. Na papírek si sepište seznam cviků, které budete vykonávat. Nezapomeňte si zaznamenat počet opakování, počet sérií a čas na odpočinek. Vyhnete se tak tápání v množství cviků a budete se moct lépe soustředit na jejich vykonávání.
  1. Udělejte si své místečko na cvičení. Musí to být v čistém, ne prašném prostředí, nejlepší je místnost s oknem, v které budete kolem sebe mít dostatek volného prostoru.
  1. Odstraňte rušivé elementy. Děti a partnera poproste, aby vám nechali chvilku pro sebe a nevyrušovali vás. Za dveřmi nechejte také domácí mazlíčky, telefony a všechny starosti.
  1. Pusťte si hudbu.Tu, kterou už dobře znáte, nebudete až tak důkladně vnímat, ale zároveň eliminuje nežádoucí zvuky z jiných částí bytu nebo od sousedů.
  2. Soustřeďte se na každý pohyb a důkladně vnímejte, co se právě děje s vaším tělem. Dokonce i profesionální sportovci na nejvyšší úrovni využívají autosugestivní trénink na zlepšení svých výkonů. Zajisté pomůže i vám.
  1. Podpořte cvičení správným stravováním. Krev v organismu transportuje látky, které vyživují vaše svaly, šlachy, kosti a klouby, a umožňují jejich správnou funkci a dostatečnou regeneraci. V jídelním lístku by proto měly být v rozumném množství zastoupené bílkoviny, sacharidy, tuky, ale i vitamíny, minerální látky, vláknina a nezapomínejte ani na dostatečný pitný režim.

Nečekejte, až bude pozdě

Pravidelným cvičením, dodržováním zásad zdravé stravy, výživovými doplňky a dostatečným odpočinkem se můžete vyhnout případným problémům opěrně pohybové soustavy. Pokud máte sedavé zaměstnání nebo zatěžujete tělo jen nějakou jednostrannou činností, ani se nenadějete a bolesti kloubů vám mohou začít znepříjemňovat život. Pamatujte, že prevence je jednodušší a účinnější než léčba. Proto neváhejte a pusťte se do cvičení. Nemusí jít o nic přehnaně namáhavého ani časově náročného. A hlavně, nenaložte si na svá ramena více, než zvládnete. Úroveň náročnosti cvičení zvyšujte postupně.

Pokud jste již dospěli do stádia, že vás trápí bolavé klouby, výše uvedenými cvičeními a zásadami můžete bolest zmírnit, a dokonce se jí úplně zbavit. Při cvičení ovšem buďte trpěliví. Pokud jste svůj organismus léta zanedbávali, nemůžete čekat, že se výsledky dostaví z jednoho dne na druhý. Změny v těle můžete pozorovat přibližně po dvou týdnech. Pokud máte diagnostikované onemocnění opěrně pohybového systému, nebo jste překonali vážnější úraz, doporučujeme cvičení konzultovat s vaším ošetřujícím lékařem.


Líbil se Vám tento článek? Podělte se o něj!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás také zajímat