Kolagen – protein, který v těle nesmí chybět

Kolagen-protein-který v těle nesmí chybět

Kolagen je vláknitá, ve vodě nerozpustná čistá bílkovina, která se skládá z přibližně 20 různých aminokyselin. Tvoří 30% všech proteinů v těle člověka, 70% hmotnosti bílkovin tvořících pokožku a 10% celkové hmotnosti. I z těchto čísel je možné vidět, jak podstatný je kolagen pro fungování našeho organismu. Je nezbytný pro zdravý vývoj kůže, vlasů, nehtů, zubů, kloubů i vaziv. Hlavně ti, kteří se rozhodují o koupi výživového doplňku pro klouby, si už jistě všimli, že existují různé typy kolagenu. Jaký je mezi nimi rozdíl? 

Typy kolagenu

Podle nejnovějších studií existuje v přírodě 27 typů kolagenu, v lidském těle rozeznáváme asi 11 kolagenových typů, přičemž v rostlinné říši není přítomný vůbec. Obsah různých typů kolagenu je v jednotlivých lidských orgánech rozdílný, a to podle jejich fyziologické funkce. V pojivových tkáních člověka (vazivo, chrupavka, kost) se vyskytují směsi různých typů kolagenu, aby se zabezpečila soudržnost a struktura organismu.

Nativní kolagen kteréhokoliv typu se rozkládá trávicími enzymy v trávicím traktu, je to kolagen ve své přirozené formě.

Každý typ nativního kolagenu, který je přítomný u člověka, se označuje římskými číslicemi I až XI. Jednotlivé typy kolagenů se od sebe liší svou primární strukturou, tedy uspořádáním aminokyselin v bílkovinném řetězci.

Kolagen typu I je nejrozšířenější v lidských tkáních, můžeme ho najít ve šlachách, kostech, kůži, oční rohovce, plicích i cévách, představuje asi 90% všech kolagenů v organismu. Jeho menší vlákna vytvářejí silnější vlákna až svazky vláken, které mohou být viditelné i pouhým okem.

Kolagen typu II je tvořený tenkými vlákny, které svazky nevytvářejí a jeho přítomnost je převážně omezená na chrupavku. Spolu s ním se v chrupavce nachází i kolagen typu IX a XI. Podobný je mu také kolagen typu VII, který upevňuje spojení mezi pokožkou a škárou (neuspořádaným kolagenním vazivem pod pokožkou).

Kolagen typu III, nazývaný také retikulin, je složením podobný kolagenu typu I, jen se odlišuje obsahem proteoglykanů a glykoproteinů. Seskupením svých tenkých vláken vytváří pravidelně uspořádanou retikulární síť a díky této struktuře poskytuje oporu měkkým tkáním, jakými jsou nervové buňky, hladká svalová vlákna, ale i stěny cév nebo pokožka embrya. Zajímavostí je, že stárnutím organismu jeho množství klesá a je postupně nahrazený kolagenem typu I, je tedy součástí převážně mladých tkání.

Kolagen typu IV je označovaný jako kolagen bazálních membrán (zjednodušeně řečeno, jsou to určité specifické struktury nacházející se na hranici tkání, například pod svalovými nebo nervovými buňkami) a má amorfní (nepravidelnou) strukturu.

Kolageny typu V a VI jsou podobné typu IV, přičemž typ VI zabezpečuje i zachování integrity tkání.

Kolageny typu VIII a X jsou přítomné v chrupavce, v místech, kde se bude tvořit kost.

Úbytek kolagenu v těle

Lidský organismus je schopný tvořit kolagen jen do určitého věku. Jeho pokles je pomalý, ubývá postupně s přibývajícími roky. Jedním z mezníků je věk 35 let, přibližně do tohoto věku organismus přirozeně produkuje kolagen typu I. Objevují se první příznaky stárnutí organismu — první vrásky, jelikož pokožka ztrácí svou pevnost a elasticitu, za které je zodpovědný právě kolagen typu I, kromě jiného se zhoršuje kvalita vlasů a nehtů. Samozřejmě nastává i pokles ostatních typů kolagenu, hlavně typu II, což může vést ke snížení pružnosti šlach, svalů, kostí, a tak se zvyšuje pravděpodobnost zranění.

Další důležitou hranicí je věk 60 let, kdy už nastává prudký pokles tvorby kolagenu v lidském těle. Ten se projevuje především v souvislosti s pohybovou soustavou člověka. Snižuje se ochrana šlach, vaziv, množství vody v chrupavce, která tím ztrácí svou pevnost a pružnost, uvnitř kloubu se zmenšuje tření, což spěje až k bolestem a nakonec k různým onemocněním, jako je artróza nebo artritida.

Všechny uvedené projevy vedou k potřebě dodávat tělu kolagen, a to je vhodné zajistit už v období, kdy jeho tvorba začíná výrazněji klesat, nejlépe mezi 45. — 50. rokem života.

Kolagen jako doplněk stravy

Dostatek kolagenu v těle si zabezpečujeme dvěma základními způsoby. Jednak konzumací potravin, které podporují tvorbu kolagenu v těle (ryby, sója, citrusové ovoce, rajčata, červená paprika a řepa, špenát, kapusta, česnek, mrkev, batáty, ořechy, bobulové ovoce) a jednak užíváním doplňků výživy s obsahem kolagenu.

V současnosti na trhu existuje široké spektrum výživových doplňků, v kterých jsou obsažené hlavně kolagen typu I, kolagen typu II či tzv. hydrolyzovaný kolagen. Hydrolyzovaný kolagen vzniká specifickým rozkladem přírodního (nativního) kolagenu za účasti enzymu kolagenóza. Mezi jeho hlavní výhody patří výborné vstřebávání, dobrá rozpustnost i ve studené vodě a fakt, že stimuluje buňky chrupavky k tvorbě kolagenu typu II, což nativní kolagen nedokáže.

Kolageny typů I, II (případně další typy nebo jejich kombinace) jsou stejně jako hydrolyzovaný kolagen součástí doplňků výživy, které jsou určené na předcházení a řešení problémů s pohybovým aparátem. Dodáváním jednotlivých typů kolagenu (podle jejich fyziologických účinků, jak jsme zmínili výše) si zabezpečujeme výživu šlach, vaziv, kostí, chrupavky, pokožky a podobně, čímž zmírňujeme příznaky stárnutí organismu.

Zdraví kloubů

Výživové doplňky mohou obsahovat buď jen čistou kolagenovou bílkovinu, nebo spolu s kolagenem mohou obsahovat i další látky nutričního charakteru (glukosamin, chondroitin sulfát, vitamíny, minerály, antioxidanty, rostlinné extrakty). Ty rozličným způsobem přispívají k normálnímu fungování kloubů, k lepšímu vstřebávání kolagenu do těla atd.

Pokud si chcete udržovat své klouby v dobrém stavu, zdravá životospráva, přiměřená strava nebo výživové doplňky jsou tedy určitě dobrou volbou. Pokud ale trpíte bolestmi a máte podezření na nějaké onemocnění, nespoléhejte se na svůj úsudek a dříve než sáhnete po utišujících lécích nebo doplňcích výživy, poraďte se s lékařem.


Líbil se Vám tento článek? Podělte se o něj!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás také zajímat