Tlačí vás boty? Haluxy se dají operačně odstranit

Vbočený palec, tedy hallux valgus, je jeden z nejčastěji řešených problémů v ortopedii. Vyskytuje se častěji u žen a na jeho vzniku se podílejí například dědičné faktory, genetická predispozice nebo nošení nevhodné obuvi. Vbočený palec často nebývá bolestivý a hlavně v začátcích je považován jen za kosmetický problém. Nositeli ovšem dokáže přinést i mnohé nepříjemnosti a operační zásah je v určitých případech nevyhnutelnost.

Co je hallux valgus a jak vzniká?

Hallux valgus, tzv. vbočený palec, patří mezi skupinu statických deformit přední části nohy, přičemž na vzniku těchto deformit se významně podílí chronická statická zátěž. To znamená, že schopnost nohy přenášet sílu a zátěž se postupem času mění a vznikají typické deformity – vbočený palec, ztuhnutý palec, kladívkový prst apod.

Příčinami vzniku mohou být mimo jiné dědičné faktory, genetická predispozice, nošení nevhodné obuvi (např. obuv na vysokém podpatku s úzkým prostorem pro prsty). Velmi často se vyskytuje ve spojení s plochou nohou a jinými strukturálními abnormalitami dolní končetiny.

Hyalfit
Nevhodná a vhodná obuv

Obr. Vhodná obuv (vpravo) a nevhodná obuv s úzkým prostorem pro prsty (vlevo), zdroj obr: goudelis.gr

Postupné vychylování palce do vnější strany narušuje rovnováhu působení vazů po stranách kloubu mezi nártní kostí a prvním článkem palce (jde o tzv. I. metatarzofalangeální skloubení). To způsobuje, že se vazy na vnější straně stahují a naopak na vnitřní straně prodlužují. Svalová šlacha odtahovače a šlacha dlouhého natahovače palce se dislokují (vysunou z normální polohy), a tím vzniká neúplné vykloubení I. metatarzofalangeálního skloubení – palec vybočuje do vnější strany a hlavička I. nártní kosti vyčnívá do vnitřní strany.

Vyčnívající hlavička dráždí okolní struktury a postupně se vytváří zánět, tzv. reaktivní burza. Vyčnívající hlavička a přilehlé struktury jsou drážděné i nevhodnou obuví, což celý problém jen zhoršuje. Naopak, vybočený palec tlačí na sousední prsty, čímž dochází k postupnému vnějšímu vychýlení všech prstů.

Obr. Normální postavení prstů (vlevo) a vbočený palec (vpravo); zdroj obr.: sgbonedoctor.com

Obr. Normální postavení prstů (vlevo) a vbočený palec (vpravo); zdroj obr.: sgbonedoctor.com

Diagnostika

K diagnóze stačí klinické vyšetření, závažnější deformity posuzujeme rentgenologicky. Pacienty obvykle trápí bolestivé otlaky nad vyčnívající hlavičkou I. nártní kosti, problém vejít se do boty, bolesti ve skloubení palce. Při vyšetření sledujeme pacienta vleže, vsedě a vestoje, posuzujeme stupeň vybočení, začervenalou hlavičku, která bývá bolestivá na dotek. Může být také omezený rozsah pohybu v metatarzofalangeálním skloubení doprovázený bolestí.

Jak problémy s haluxy řešíme?

Vbočený palec často nebývá bolestivý. Mnoho případů, hlavně v začátcích, se považuje za kosmetický problém a nemusí mít dopad na každodenní život. Projevuje se začervenáním a svěděním vyčnívající části palce, jeho deformitou a deformitou přilehlých prstů, způsobujících nehezký tvar nohy. Brzká stadia se mohou řešit konzervativní cestou, která spočívá

  • buď v nošení rovné obuvi s dostatečným prostorem na noze,
  • nebo v používání vložek do bot na podporu klenby nohy a prevenci vzniku ploché nohy.

Další možností je speciální korektor vybočení palce, který se snaží palec vyrovnat, a tím snížit tlak na ostatní prsty.

Obr. Korektor na vybočený palec (zdroj obr.: unizdrav.sk)

Obr. Korektor na vybočený palec (zdroj obr.: unizdrav.sk)

Závažnějším problémem se hallux valgus stává, když je pohyb palce limitovaný bolestí, dále při chronickém zánětu nad vyčnívající hlavičkou nártní kosti, při narůstající tuhosti palce nebo pokud konzervativní léčba nevede ke zlepšení problému. V takovém případě se přistupuje k operačnímu řešení. Je popsaných mnoho operačních technik, které můžeme v principu rozdělit na výkony na měkkých tkáních a na výkony na kosti.

Výkony na měkkých tkáních korigují šlachy a pouzdro kloubu, a tak je umožněné vyrovnání palce. Patří sem například operace podle McBridea, kdy se uvolňuje stáhnutá část pouzdra a následně se upravuje postavení palce.

Výkony na kosti mohou být buď na I. nártní kosti, nebo na prvním článku palce nohy. Podle toho rozeznáváme:

  • Korekční osteotomie (osteotomie = přetětí kosti) – soustředí se na nártní kost a často jsou kombinované s operací na měkkých tkáních. Patří sem například Austinova, Chevron nebo Scarf osteotomie.
  • Resekční artroplastiky – odstraňuje se nimi zničená kloubní plocha, palec se zkrátí a na místě odstraněné kosti se vytvoří vazivo, které plní funkci „falešného” kloubu. Jsou používané jen u pacientů s těžkým nálezem artrotických změn I. metatarzofalangeálního skloubení a u starších lidí s nízkými nároky na pohyb. Do této skupiny patří například Kellerova artroplastika.

Rada na závěr: Jak předcházet vzniku haluxu?

  • Nosit obuv na vysokém podpatku co nejméně.
  • Střídat výšky podpatků.
  • Chodit bosý tak často, jak to jen jde.
  • Procvičovat a posilovat svaly na noze.

 

Zdroj informací: joint-surgeon.com

 

Hyalfit

Líbil se Vám tento článek? Podělte se o něj!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás také zajímat