Magnetoterapie může pomoct i při bolestech kloubů

Magnetoterapie patří mezi nejstarší druhy fyzikální terapie. Jako fyzikální terapii označujeme působení určitých fyzikálních podnětů na lidský organismus, jako jsou například teplo, chlad, elektrický proud, polarizované záření, ultrazvuk a jiné. Magnetoterapie využívá příznivé účinky působícího magnetického pole na lidské tělo. Její nespornou výhodou je hlavně to, že je bezkontaktní, neinvazivní, nenávyková, bezbolestná a bez vedlejších účinků. Pomoct může při různých zdravotních problémech, například i při bolestech kloubů.

Dva druhy magnetického pole

Magnetické pole se v přístroji získává průtokem elektrického proudu tvarovanou cívkou se železným jádrem, které zesilňuje a usměrňuje magnetický tok. Rozlišujeme dva druhy magnetického pole, kterými můžeme během magnetoterapie působit na lidský organismus.

Jde o magnetické pole:

Hyalfit
 • statické – hodnota intenzity magnetického pole se nemění, využití má hlavně při akupunktuře;
 • pulzní (střídavé) – hodnota intenzity magnetického pole se mění od kladného maxima k nule až do záporných hodnot a zpět, na tomto principu pracuje většina přístrojů pracujících v rehabilitaci.

Způsoby aplikace

V magnetoterapii se při aplikaci nejčastěji využívá nízkofrekvenční pole s frekvencí do 100 Hz, které má nejpříznivější účinky na lidský organismus. Aplikuje se pomocí speciálních přístrojů, které mohou mít různou formu podle toho, která oblast těla je postižená.

Nejčastější způsob aplikace je pomocí kovové plotny, na kterou si pacient lehne, přičemž magnetické pole vyvolávané z plotny příznivě ovlivňuje celou páteř. Magnetoterapii můžeme aplikovat i ve formě tzv. solenoidu, což je speciální zařízení ve tvaru krátkého válce, do kterého pacient vloží postiženou část těla. Může mít různé velikosti a využívá se hlavně při postiženích kloubů, pánve a končetin. Nejméně častým způsobem aplikace je použití několika malých kovových ploten ve tvaru čtverce, které se přikládají na postižené oblasti.

Magnetoterapie se ordinuje denně a délka aplikace je 10 minut až 1 hodina, ale v praxi nejčastěji nepřesahuje 30 minut. Při aplikaci je potřeba vyvarovat se předmětům z kovového materiálu v blízkosti přístroje, jako jsou například hodinky, mobilní telefony nebo různé druhy šperků.

Aplikace nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie vede k několika základním biologickým efektům ve tkáních. Působí proti bolesti, regeneruje organizmus, léčí pohybový aparát.

Obr.: Aplikace nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie (zdroj: biomag-magnetoterapia.sk)

Účinky magnetoterapie

Magnetické pole prochází celým tělem a vyznačuje se hned několika příznivými účinky. Jsou to hlavně účinky:

 • analgetický – má příznivý vliv na tlumení bolesti,
 • vazodilatační – rozšiřuje cévy a napomáhá lepšímu prokrvení tkání,
 • antiedematózní – působí příznivě proti otokům,
 • regenerační – urychluje hojení měkkých tkání a kostních struktur,
 • myorelaxační – napomáhá uvolňovat svaly snižováním jejich napětí (tonusu) pomocí ovlivňování iontů vápníku.

Výhodou magnetoterapie je, že nemá žádné vedlejší účinky, ale v ojedinělých případech se může vyskytnout dočasné zvýšení bolesti.

Využití magnetoterapie při problémech s klouby

Magnetoterapie má pro svoje široké spektrum účinků na lidský organismus v medicíně a fyzioterapii rozsáhlé využití. Využívá se v různých odvětvích, jako jsou například ortopedie, revmatologie, balneologie a sportovní medicína, nejčastěji se s ní ale můžete setkat bezpochyby v rehabilitaci.

Význam má hlavně jako doplňková a podpůrná léčba hlavně po zlomeninách kostí, operacích nebo úrazových poraněních kloubů, ideálně v kombinaci s léčbou pomocí laseru. Její výhodou je i skutečnost, že se může aplikovat na místa, kde se nacházejí kovové implantáty po ortopedických operacích kloubů nebo zlomeninách kostí. Záleží jen na daném druhu materiálu, který se při operaci použil. Proto je vždy vhodné tuto situaci konzultovat s operujícím, případně rehabilitačním lékařem, který indikuje léčbu.

Ve velké míře se uplatňuje i u degenerativních onemocněních kloubů (artróze) a páteře (spondyloartróze), kdy zmírňuje tlak vyvýjený na postižené kloubní chrupavky. Magnetoterapie je také využívaná i při léčbě bolestí kloubů a páteře, bolestí zubů, revmatismu, kořenových syndromech, Bechtěrevově nemoci, syndromu zmrzlého ramene nebo astmatu.

Kdy se nedoporučuje podstoupit magnetoterapii

Navzdory tomu, že nebyly zjištěny žádné nepříznivé účinky magnetoterapie, nedoporučuje se podstoupit terapii během těhotenství nebo menstruace. Magnetoterapie dále nesmí být použitá při:

 • krvácivých stavech jakéhokoliv charakteru,
 • neznámých bolestech v břišní oblasti,
 • při žádném infekčním nebo mykotickém onemocnění,
 • záchvatových onemocněních (např. epilepsie),
 • onemocněních krve,
 • akutní tuberkulóze,
 • nízkém tlaku krve (hypotenzi),
 • po onkologických operacích nebo po léčbě chemoterapií.

Důležitá je i skutečnost, že v průběhu léčby pomocí magnetoterapie nesmí pacient podstoupit žádnou aplikaci záření (například rentgenové vyšetření, onkologická léčba ozařováním). Aplikace těchto záření totiž negativně ovlivňuje nastartované regenerační procesy a snižuje tak celkovou účinnost magnetoterapie.

Hyalfit

Líbil se Vám tento článek? Podělte se o něj!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás také zajímat