Ani známé osobnosti bolesti kloubů neobchází

Nezáleží na tom, jestli jste mladí, staří, žena nebo muž, řadový pracovník nebo ředitel, dobrák od kosti nebo věčný mrzout – nemoc si nevybírá a potrápit umí každého bez rozdílu. Dokonce ani sláva vám bezstarostný život nepřinese. Své o tom ví i nespočetně mnoho známých osobností, které se během své kariéry setkaly se stejnými bolestmi kloubů, s jakými se setkáváme dennodenně i my, veřejnosti neznámé osoby. A tak najdeme i mezi slavnými lidmi revmatiky, herce a zpěváky trpící osteoporózou, sportovce se syndromem tenisového loktu atd. Kdo například musel čelit bolesti kloubů?

Klouby si zničil v kapli

Snad nejznámější osobou, která kdy trpěla bolestmi kloubů, byl světoznámý malíř a sochař Michelangelo Buonarroti. Říká se, že si klouby sedřel při malování Sixtinské kaple ve Vatikánu. Jedním dechem je třeba dodat, že právě toto jeho dílo je považované za jeden z nejimpozantnějších výtvorů lidského ducha vůbec. Takže ty sedřené klouby mu zřejmě stály za to.

Přejděme ale do modernější historie. Abyste věřili, že bolest kloubů skutečně neobchází ani ty nejmocnější, musíme nahlédnout do nedávné americké historie. Bolest v kyčelním kloubu, která vyústila až v operaci, se nevyhnula ani bývalému prezidentovi Georgeovi W. Bushovi staršímu, ten podstoupil operaci ještě v roce 1997. O tři roky později ho pod skalpel následovala i jeho žena Barbara se stejným problémem. Aby toho nebylo málo, v roce 2014 byl exprezident USA operovaný opět, tentokrát se jednalo o částečnou výměnu kolenního kloubu.

Hyalfit

Ani pěkná tvář nebo svaly bolest neoklamou

Stejným problémem jako manželé Bushovi trpěla i jedna z nejvýraznějších ženských hereček 20. století Katharine Hepburn. Ta kromě zisku nominací na 12 Oskarů musela podstoupit i operaci kyčelního kloubu. Vše se ale dělo v absolutní tajnosti, Katharine se totiž bála, aby ji režiséři nepřestali obsazovat do filmů. To se jí asi podařilo, když jen několik měsíců po operaci už natáčela nový film, naneštěstí její postava strávila část filmu na koni v sedle, což jí určitě příjemné nebylo. Ani k její nejmladší kolegyni z filmového plátna nebyl osud milejší, mluvíme o Elizabeth Taylorové, ta dokonce musela v rozmezí několika let podstoupit takové operace tři.

K. Hepburn a E. Taylor – obě slavné herečky podstoupili operaci kloubů (snímek z filmu Suddenly, Last Summer z 1959); zdroj obr.: themotionpictures.net

K. Hepburn a E. Taylor – obě slavné herečky podstoupili operaci kloubů (snímek z filmu Suddenly, Last Summer z 1959); zdroj obr.: themotionpictures.net

Mužské části Hollywoodu se ovšem problémy také nevyhýbají. Michael Douglas své přetrvávající problémy s kolenem musel řešit také operačně poté, co se zranil při lyžování. Sám Douglas přiznal, že těsně po operaci se ho často jeho tehdy ještě jen 6letá dcera ptala, jestli ji už může nahánět. Douglas odpověděl, že operaci podstoupil proto, aby mohl nahánět její budoucí chlapce, až bude teenagerka. Neméně slavný otec Michaela Douglasa, herec Kirk Douglas, podstoupil na chlup stejnou operaci jen pár let před svým synem. Zde tedy určitě můžeme zkonstatovat – jaký otec, takový syn.

Bolesti neobešly ani slavného Terminátora, tedy rakouského rodáka Arnolda Schwarzeneggera. Toho problémy s kyčelním kloubem dohnaly k operaci, když měl 55 let. Operace mu evidentně prospěla, jelikož v ten samý rok natočil Terminátora 3 a o rok později se stal guvernérem Kalifornie. Před tím, než světoznámý „svalnatec” proslavil své jméno jako herec, byl úspěšným kulturistou, tedy jak můžeme vidět, ani pravidelný pohyb, hlavně pokud je jednostranný, nemusí být zárukou zdravých kloubů.

Dobrá kondička také není zárukou

Své o problémech s klouby vědí i sportovci, kteří ve svých oblastech dosáhli absolutního vrcholu. Takovým příkladem je nejlepší hokejista všech dob Wayne Gretzky. Nejznámější hráč s číslem „99” trpí artritidou, za onemocnění se ale nestydí, právě naopak, je mluvčím kanadské organizace, která se zaměřuje právě na pacienty s osteoporózou a artritidou.

Hokej není procházka růžovou zahradou, a už vůbec ne pro klouby – své o tom ví i Wayne Gretzky

Hokej není procházka růžovou zahradou, a už vůbec ne pro klouby – své o tom ví i Wayne Gretzky (zdroj obr.: nationalpost.com)

Teď trochu pozměníme náčiní. Další celebrita na seznamu se totiž místo hokejky ohání golfovou holí. Největší jméno novodobého golfu, Tiger Woods, trpí artritidou stejně jako zmiňovaný Gretzky. I když si golf představujeme jako klidnou hru plnou procházek po nekonečných trávnících, i tento sport má svá úskalí. Odpálení míčku je vždy vykonávané identicky, ve stejném postavení, opakováním stejného pohybu. Právě to způsobilo bolesti kolene u Tigera Woodse. Podstoupil operaci a následně se u něj naplno projevila i artritida.

Češi a Slovenky, které neobešla bolest kloubů

Stejně jako 12 nominací na Oskara, ani 42 vítězství ve Slavíkovi vám zdraví nepřinese. Karla Gotta přinutily dlouholeté bolesti podstoupit operaci páteře ještě v roce 2010. Jak sám říká, kvůli bolestem téměř nemohl chodit.

Jmenovec Karla Gotta, Karel Šíp, byl v podobně nepříjemné situaci o dva roky později než známý zpěvák. Humoristovi se zanítily klouby po přechozené nemoci, a to tak vážně, až hrozila úplná výměna kyčelního kloubu. Nechceme si ani představit, jakou bolest umělec prožíval, víme ale, že v tomto období nezvedal telefon ani svým nejbližším přátelům.

Komplikace s klouby neobcházejí ani známé tváře ze Slovenska. Své by o tom mohly povědět i Gizka Oňová nebo Aďa Straková, které bolesti kloubů trápí už dlouhé roky. Další hvězdou, kterou bolest neobešla, je Zora Czoborová. Zora pravidelně podstupuje léčbu, aby se vyhnula náročným operacím a mohla se i nadále věnovat fitness cvičení.

Klouby zkomplikovaly život i oblíbené herečce Zdeně Studénkové. Ta během léta roku 2017 podstoupila těžkou operaci kolene, která jí, podle jejích vlastních slov, zachránila kariéru. Jak paní Studénková řekla, nezvládala už ani chodit po schodech a musela zrušit i představení ve Slovenském národním divadle. Jelikož se ale se svým hereckým povoláním rozloučit nechtěla, skalpel pro ni byl nevyhnutelný. Zůstává nám věřit, že tato operace pro ni bude poslední, jelikož operací kolene v menším rozsahu absolvovala už pět.

Je potřeba myslet o krok napřed

Bolest a problémy s klouby opravdu neobcházejí ani ty nejznámější, a vidíme, že ani celoživotní pohyb nemusí znamenat ochranu před tímto druhem zdravotních problémů. Právě naopak, monotónní pohyb, i když jde o cvičení, může být stejně nebezpečný jako pohyb žádný. Myslete tedy na prevenci, hýbejte se pravidelně, ale ne jednostranně, dbejte na správnou životosprávu, dopřejte kloubům výživu v podobě zdravé stravy a výživových doplňků dříve, než něco začne bolet. A hlavně nepodceňujte příznaky nemoci, vždyť klouby nám nové už nenarostou.

Zdroj titulního obrázku: myarchetypes.files.wordpress.com


Líbil se Vám tento článek? Podělte se o něj!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás také zajímat