Dětská onemocnění spojená s bolestmi pohybového ústrojí

Děti, od novorozenců až po adolescenty, může postihnout mnoho problémů s pohybovým ústrojím. Důležité je mít vždy na paměti, že dítě není malý dospělý člověk, pohybový aparát se stále vyvíjí a roste až do 18. roku života, někdy ještě déle.

Za bolestmi pohybového ústrojí může stát množství příčin. Samotná bolest může být příznakem nemoci a postižení různé závažnosti – od lehkého poškození s nulovými následky a vynikající prognózou, přes artritidu nebo jiné onemocnění postihující pojivovou tkáň, které se mohou rozvinout do chronické formy, až po zhoubný nádor se smrtelnými následky. Kromě toho je podstatné rozlišit, jestli je bolest výsledkem poškození muskuloskeletálního systému, nebo je psychogenního původu.

Co vše může způsobovat bolest pohybového aparátu u dětí?

Diferenciální diagnostika bolesti je velmi široká. Níže uváděné rozdělení (podle Mallesona a Southwooda) zobrazuje, co vše může stát za vznikem bolesti. Může jít o následující:

  • avaskulární nekróza a degenerativní onemocnění (např. Perthesova choroba, osteochondritida, Osgood-Schlatterova choroba, Scheuermannova choroba, chondromalacie čéšky),
  • hypermobilita,
  • reaktivní artritida (např. po streptokokové infekci),
  • trauma,
  • hematologický problém (leukémie, neuroblastom, lymfom, hemofilie),
  • skolióza, hyperkyfóza, křivice,
  • infekce (např. septická artritida, osteomyelitida, tuberkulóza),
  • nádor (chrupavky, kosti, svalu),
  • idiopatický bolestivý syndrom,
  • systémové onemocnění pojivové tkáně (např. systémový lupus erythematosus, vaskulitidy, dermatomyozitidy) apod.

Co často postihuje děti a způsobuje u nich bolest pohybového aparátu?

Plochá noha (pes planovalgus)

Pro tuto deformitu je charakteristická chybějící vnitřní část klenby nohy (klenba nohy se vyvíjí kolem 3. roku života), doprovázená zvýšenou valgozitou paty (valgozita = vbočenost, vychýlení osy dvou sousedních částí nebo celé kosti tak, že spodní část je vychýlená směrem ven). Plochá noha může vést k tomu, že je klenba neobyčejně ohebná (nazývaná flexibilní plochá noha). Může být bez příznaků, ale hlavně u obézních dětí nebo adolescentů bývají bolesti na vnitřní straně chodidla a také pocity rychlejší únavy nebo bolesti lýtka.

Léčení flexibilní ploché nohy spočívá ve zhotovení individuální vložky do bot, celé léčení trvá až dva roky, vložky se musejí měnit jednou za půl roku. U symptomatických plochých nohou, kde neuspěla konzervativní léčba, resp. u výrazných deformit s rychlou deformací obuvi přichází do úvahy operační léčba.

Plochá noha (zdroj: orthobullets.com)

Plochá noha (zdroj: orthobullets.com)

Osgood-Schlatterova choroba

Osgood-Schlaterrova choroba je stav, který postihuje část holenní kosti pod kolenem, na kterou se upíná čtyřhlavý stehenní sval. Projevuje se u dětí mezi 10. až 15. rokem života a postihuje obvykle jen jednu končetinu. Typický je u aktivních sportujících dětí a adolescentů, hlavně u dětí, které se věnují pohybově náročnějším sportům, jako jsou fotbal, basketbal nebo tenis. Hlavním příznakem je bolest, otok a citlivost pod kolenem.

Léčba není složitá, obvykle postačí odpočinek. Někdy může pomoct ortéza. Ke zlepšení stavu pomáhá i chlazení nebo masti s protizánětlivým účinkem.

Severova nemoc

Další příčinou bolesti, která postihuje děti nadměrně sportovně aktivní, je Severova nemoc. Typická je mezi 9. až 14. rokem a je způsobená zánětem patní kosti v okolí úponu Achillovy šlachy. Bolest je lokalizovaná po stranách paty nebo na jejím zadním okraji, zvětšuje se zátěží a nutí dítě kulhat. Chůze po patách je bolestivá, po špičkách nedělá problémy. Někdy může být přítomný otok na vnitřní straně.

Terapie spočívá v omezení sportovní aktivity, v aplikaci studených nebo Priessnitzových obkladů. Pomoct může vkládání pružného polštářku pod patu, což vede k tlumení nárazů.

Perthesova choroba

Je postižení kyčelních kloubů. Jde vlastně o destrukci hlavice stehenní kosti, za kterou stojí porucha krevního zásobování. Postihuje převážně chlapce ve věku 3 až 8 let, přičemž platí: čím je dítě v době začátku onemocnění mladší, tím lepší je konečný výsledek léčení. Jak se projeví nemoc na dítěti? Prvním příznakem bývá kulhání, které se zhoršuje s aktivitou a mizí po odpočinutí. Dále si dítě může stěžovat na omezení hybnosti a později na bolest na přední části kloubu a třísla nebo kolene. K diagnostice Perthesovy choroby kromě zmíněných příznaků pomáhají zobrazovací metody. Léčba je v většině případů operační.

Subluxace hlavičky kosti vřetenní (pronatio dolorosa)

Pronatio dolorosa je onemocnění typické a velmi časté u dětí do šesti let (nejčastěji do třetího roku života). Významná je anatomická predispozice k subluxaci hlavičky vřetenní kosti (subluxace = neúplné vychýlení ze správné pozice). V tomto věku je hlavička kosti stále tvořená chrupavkou, a tím při zatáhnutí předloktí hlavička lépe vypadne z vazu, který ji cirkulárně obklopuje.

Typicky se to stává, když díte kráčí, přičemž se drží za ruku dospělého, a spadne.

Vychýlení vřetenní kosti ze správné pozice (1. vřetenní kost, 2. loketní kost, 3. ramenní kost); zdroj obr.: juntadeandalucia.es

Vychýlení vřetenní kosti ze správné pozice (1. vřetenní kost, 2. loketní kost, 3. ramenní kost); zdroj obr.: juntadeandalucia.es

Subluxace se projeví tak, že dítě je neklidné, drží si ruku v „ochranném” postavení v pronaci (při položené končetině na stůl je loket i dlaň na desce stolu), podepírá si ji nepoškozenou rukou a bolestivá končetina je slabě ohnutá v lokti. Dítě se zdráhá pohnout nejen loktem, ale i zápěstím a prsty. Na dotyk je oblast hlavičky vřetenní kosti citlivá. Diagnosticky je potřebné vyloučit jinou příčinu problému.

Kost je potřebné vrátit do normální pozice a následně končetinu necháme 2 týdny znehybněnou (zafixovanou pomocí speciálního šátku). Při opakování subluxace je potřebné dát sádru.

Použité zdroje: Gallo, J. a kolektív: Ortopedie pro studenty lékařských a zdravotnických fakult, 2011; ncbi.nlm.nih.gov; merckmanuals.com


Líbil se Vám tento článek? Podělte se o něj!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás také zajímat