Masáž – úleva pro svaly i klouby

Masáž je druh terapie působící na tělo pomocí tlaku různé intenzity. Má blahodárné účinky při různých problémech, a to kvůli svému uvolňujícímu charakteru. Existuje mnoho druhů masáží, přičemž jednotlivé masážní techniky se od sebe odlišují nejen provedením, ale i svými účinky na organismus. Nejčastěji se masáží snažíme docílit úlevy pro svaly a klouby, zmírnění nebo odstranění bolesti a stresu, snížení krevního tlaku nebo podpory tlaku lymfy.

Působení masáže

Masáží můžeme působit na celé tělo nebo jeho jednotlivé části, podle toho, z jakého důvodu masáž podstupujeme. Všeobecně se účinky mohou projevit na kůži, šlachách, kloubních pouzdrech, krevním oběhu, lymfatickém systému, ale i na periferním nervovém systému. Masáž vyvolává tkáňové změny, mechanicky se odstraňují restrikce v oblasti kůže, čímž se zabezpečí lepší vyplavování mazových a potních žláz. Celkovým prokrvením se zlepšuje vyprazdňování povrchových žil, ale i lymfy. Zlepšením toku krve v žilách se napomáhá k odstraňování odpadních látek z látkové přeměny.

Vytíráním a roztíráním je možné narušit srůsty v podkoží a svalových obalech v oblasti kloubů a šlach a na svalové tkáni dosáhneme hnětením zmírnění nebo zvýšení napětí a zlepšení funkce. Bolesti v oblasti kloubů často způsobuje zvýšené pnutí svalů v úponové oblasti. Masáží dokážeme ovlivnit pnutí svalů uvolňujícími a relaxačními hmaty a navrátit tím přirozenou rovnováhu mezi jednotlivými svaly.

Kromě toho se na základě kvalitního prokrvení zlepšuje tok krve na periferii. Zrychleným průtokem krve se zlepší i činnost srdce, a tím i zásobení všech ostatních orgánů krví. Tím dosáhneme například zlepšení absorpce kyslíku v plicích, lepší látkovou výměnu jater a podobně.

Druhy masáží

Jak jsme zmínili již v úvodu, druhů masáží je opravdu mnoho. Které z nich mohou pomoci při problémech s pohybovým aparátem? Uvedeme si několik z nich.

Celotělová klasická masáž

Tato masáž se doporučuje při poruchách pohybového aparátu, rekonvalescenci svalů a kloubů v důsledku úrazů, neurologických onemocněních a odbourávání stresu. Prospívá svalovému systému a díky ní se zlepšuje celkový fyzický a psychický stav, sportovní a pracovní výkonnost, výživa a prokrvení tkání. Velmi nápomocná může být také po zraněních, jelikož urychluje jejich léčení.

Klasická částečná masáž

Doporučuje se při poruchách pohybového aparátu, rekonvalescenci svalů a kloubů v důsledku úrazů, neurologických onemocněních a odbourávání stresu. Pomáhá udržovat svaly v dobré kondici, zlepšuje prokrvení pokožky a detoxikaci organismu, uvolňuje ztuhnuté a bolestivé svalstvo, hlavně v oblasti šíje, mezi lopatkami a v kříži.

Po dlouhodobém stání, chození či po sportu padne výborně i masáž dolních končetin, která uvolňuje svalstvo, odstraňuje otoky a bolest, zlepšuje krevní oběh...

Po dlouhodobém stání, chození či po sportu padne výborně i masáž dolních končetin, která uvolňuje svalstvo, odstraňuje otoky a bolest, zlepšuje krevní oběh…

Měkké techniky

Masáž na odstranění napětí v tkáních, která se využívá při problémech s krční, hrudní páteří a při bolestech v kříži. Prospívá svalovému systému páteře, tlumí bolest, zlepšuje celkový fyzický i psychický stav stejně tak jako pracovní výkonnost.

Breussova masáž

Zaměřuje se hlavně na léčbu páteře. Jemnými a pomalými hmaty léčí a poskytuje úlevu unavené páteři a napjatým svalům. Kromě toho se využívá při neurologických onemocněních, odbourávání stresu, zmírňuje bolest, zlepšuje výživu a prokrvení svalů a také urychluje léčení po zraněních.

Watsu masáž

Masáž, která se odehrává ve vodě, resp. v bazénu s teplou vodou (cca 35 °C) v přítomnosti terapeuta, s pomocí kterého vykonáváte plynulé pohyby. Používá se při léčbě pacientů s ortopedickými a neurologickými poruchami. Pomáhá hlavně při problémech jako omezená pohyblivost, postižení měkkých tkání, svalové křeči, bolesti kloubů a svalů.

Kdy se masáž nedoporučuje

Samozřejmě existují stavy, při kterých se masáž nesmí vykonávat, a to hlavně při horečkách, infekčních onemocněních, při akutních zánětlivých onemocněních a selhávání životně důležitých funkcí. Masáž by se také neměla vykonávat například na postiženém místě po zánětech žil, trombózách, při průjmových onemocněních, v akutním stadiu při onemocněních senzitivních nervů (neuralgie, neuritidy), v místech nádorů, mateřských znamének a různých výrůstků na pokožce, které nevyšetřil lékař.

Nechte si poradit

Masáž patří k jednomu z nejstarších léčebných postupů. Jako terapeutická metoda se využívá po celém světě, v různých kulturách, z čehož pramení i vznik velkého množství rozličných technik. Pokud se tedy rozhodnete, že vyzkoušíte některou z nich, nechte si poradit od odborníka, abyste společně vybrali tu, která bude nejvíce odpovídat potřebám vašeho těla.

Zdroj informací: therme.sk


Líbil se Vám tento článek? Podělte se o něj!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás také zajímat