Neméně důležitý je její potvrzený pozitivní vliv na zdraví člověka. Zejména na srdečně-cévní, dýchací a oporně-pohybovou soustavu. Posiluje svaly, zrychluje metabolismus a obecně je dobře známý fakt, že cyklistika se s oblibou využívá například v boji proti obezitě. Během aktivity tělo není vystavováno žádným přímým nárazům a otřesům, které mohou poškozovat klouby. V tomto směru je cyklistika velmi oblíbeným prostředkem pro lidi trpící nadváhou nebo pro lidi, kteří mají problémy s klouby a nechtějí se vzdát sportu.
Příčiny bolesti kloubů
Jako jednu z příčin můžeme charakterizovat přílišné zatížení kloubů u lidí s nadváhou nebo u vrcholových sportovců. Důvod je prostý. Vysoká hmotnost, slabě vyvinuté kosterní svalstvo nebo nadměrné zatížení mohou vést nejen k zánětlivým onemocněním, ale také k poškození kloubních struktur, zejména chrupavky.
Chrupavka nemá regenerační schopnost. Pokud se jednou poškodí, její povrch se neobnoví novou hladkou chrupavkou, ale zjizvenou tkání. Ta může následně dráždit ostatní kloubové struktury a způsobovat bolest.
Do kloubu je během fyzického zatížení vylučována synoviální tekutina, která snižuje tření a má velký význam ve výživě chrupavky. Je vylučována ze synoviální membrány, která vystýlá vnitřek kloubu, s výjimkou chrupavčitých styčných ploch. Je bohatě cévně a nervově zásobená a má výbornou regenerační schopnost.
Cyklistika a klouby
Cyklistika patří mezi málo pohybových aktivit, které nadměrně nezatěžují oporně-pohybový aparát. Rekreační cyklistika je cyklická aerobní aktivita. Jejím základním prvkem je cyklický pohyb dolních končetin po přesné, stále se opakující dráze.
Během výkonu se do aktivity zapojuje velký počet svalových skupin. Největší podíl práce provádí dolní končetiny, ale do pohybu se zapojují i horní končetiny, svalstvo trupu a zad.
Na rozdíl od běhu nebo chůze nedochází během aktivity k nadměrným otřesům, a proto ji mohou provádět i lidé s nadváhou, nebo ti, kteří již mají poškozené klouby a pohybové aktivity jako běh jim dělají problémy. Poškození kloubu nemusí být způsobeno pouze nadměrnými otřesy nebo nadměrným opotřebením, ale i různými podvrtnutí a nárazy, které standardně nejsou součástí cyklistiky. Během aktivity dochází zejména k posílení svalstva dolních končetin a současně se do pracujících kloubů vylučuje synoviální tekutina, která kloub promazává a vyživuje, proto můžeme cyklistiku nazvat balzám na klouby.
Do města i na hory
Kolo je mnohem ekologičtější a často i rychlejší městský dopravní prostředek než auto. Cestou do práce na kole si vybavíte ranní trénink, rozhýbete svaly i mozek a díky endorfinům se širokým úsměvem pozdravíte rozespalé kolegy vystupující z aut na parkovišti.
A co o víkendu? Vyberte se na cyklotúru, ať na dvou kolech objevíte i takové krásy okolní přírody, které vám běžně unikají. Vhodným pomocníkem vám může být horské elektrokolo. Nemluvě o tom, že takovým aktivním odpočinkem přispějete nejen ke zdraví tělesnému, ale i k tomu duševnímu.