Osteoporóza je metabolické onemocnění kostí, které zahrnuje postupný úbytek kostní hmoty. V důsledku snížené minerální hustoty kostí se oslabuje jejich struktura, což má za následek zvýšenou náchylnost ke zlomeninám. Onemocněním jsou nejvíce ohroženi starší lidé, zejména ženy v perimenopauze, i když osteoporózou mohou trpět i muži a dokonce i děti. Jak odhalit neviditelný problém?
Co je osteoporóza?
Osteoporóza je onemocnění, které způsobuje postupné výrazné snižování hustoty kostních minerálů a oslabování kostních struktur. Vyčerpání kostí zvyšuje riziko zlomenin a zranění. Mezi faktory, které mohou potenciálně přispět k rozvoji tohoto onemocnění, patří: genetické stavy, dlouhodobá imobilizace, nedostatek vzpřímené polohy, nedostatek vitamínů a minerálů, poruchy metabolismu, hormonální onemocnění, špatně vyvážená strava.
Osteoporóza se může vyskytnout u lidí všech věkových kategorií, ale častější je u seniorů, zejména u žen po menopauze. Osteoporóza se vyvíjí pomalu a pacient si to často neuvědomuje, dokud nedojde k osteoporotické zlomenině kosti. Mezi nejčastější faktory, které přispívají ke vzniku osteoporózy patří:
- věk (hustota kostí klesá přibližně po 35. roce věku),
- pohlaví (u žen dochází během menopauzy k náhlému poklesu hladiny estrogenu, což může přispívat k oslabení kostí),
- strava s nízkým obsahem vitamínu D a vápníku,
- poruchy příjmu potravy,
- užívání stimulantů (alkohol, tabák),
- nízká úroveň fyzické aktivity,
- nízké BMI,
- užívání některých léků (např. hormony štítné žlázy, glukokortikoidy a kortikosteroidy, antacida, některá antidiabetika).
Mezi rizikové faktory osteoporózy patří také předčasná menopauza, přítomnost onemocnění spojeného s narušeným transportem chloridových iontů (cystická fibróza), onemocnění štítné žlázy, onemocnění jater nebo kloubů.
Jak se osteoporóza diagnostikuje?
Osteoporózu léčí především revmatolog. Při první návštěvě lékař provede důkladný pohovor. Jeho cílem je shromáždit co nejvíce informací pro stanovení rizika osteoporotických zlomenin. Nezbytné bude také provedení diagnostických testů, které usnadní diagnostiku a umožní v případě potřeby nasadit vhodnou léčbu.
V případě osteoporózy je základem provedení laboratorních vyšetření. Poté se provádí krevní obraz, testy k posouzení funkce ledvin a jater, koncentrace vápníku a fosforu a vylučování vápníku močí. Někdy se zjišťuje i koncentrace parathormonu, vitaminu D a markerů kostního obratu. Při podezření na osteoporózu se také provádí vyšetření zvané denzitometrie.
Jak lze osteoporoze předcházet, jak ji lze léčit nebo zmírnit
Preventivní opatření v případě osteoporózy jsou neocenitelná. Rychlá reakce na změny, jako je osteomalacie (úbytek kostní hmoty), může pomoci zastavit progresi odvápnění kostí. Mezi takové aktivity patří především vystavování se slunečnímu záření, které poskytuje přiměřenou dávku vitaminu D, pravidelná fyzická aktivita, udržování správného indexu tělesné hmotnosti a vyhýbání se toxickým látkám, jako je alkohol, tabák či jiné stimulanty. V případě potřeby lze využívat i různé bandáže – pro zpevnění a držení postoje nebo jako prevenci a léčbu zlomenin.
Důležitá je také zdravá strava, kdy je vhodné v každém věku konzumovat mléčné výrobky, mořské ryby, sezam, mák, ořechy, sóju, fazole, cizrnu, celozrnné pečivo a mnoho dalších potravin.
Více o osteoporóze si přečtěte např. v článku zde.