Vědci ze Stanfordovy univerzity zjistili, že průměrný člověk udělá denně 4 961 kroků. Zamysleli jste se nad tím, v jaké obuvi uděláte většinu z nich? Kloubům neškodí jen nadváha, nadměrné zatěžování, dlouhé stání nebo sezení, ale i nošení nevhodné obuvi. To často může za deformace a bolest kloubů. Nohy s námi projdou denně kilometry, přičemž zvýšenou pozornost jim věnujeme obvykle až tehdy, když se ozvou bolestí.
Během života má problém s nohami až 75 % populace, přičemž bolest se nemusí projevit jen bolestí kloubů, ale například i bolestí hlavy. Podle statistik může až za 90 % z nich poškození nohou v dětském věku, a to z důvodu nošení nesprávné obuvi. To se v dospělosti projeví například plochou nohou, zborcenou klenbou, artrózou i bolestmi kloubů nebo páteře. Jak tomu zabránit?
Obuv pro děti
Při výběru obuvi pro děti musíme mít na paměti, že jejich nohy nejsou anatomicky a funkčně identické s nohami dospělých. Noha dítěte naroste v průměru o 15 až 18 mm za rok, u starších dětí je to 8 až 15 mm za rok. Kosti jsou dlouho měkké a jsou schopné se rychle deformovat, zároveň mají nohy dětí sníženou citlivost na bolest a tlak. Z toho vyplývá, že rodiče musí nohy dětí pravidelně kontrolovat (samo dítě nedá najevo, že ho bota tlačí, protože si to ani neuvědomuje), aby vlivem malé, úzké obuvi nedocházelo k deformování nohou. Dětská obuv by měla splňovat následující body:
- musí mít dostatečně prostornou kulatou špičku s dostatkem místa pro prsty;
- musí dostatečně fixovat nohu tak, aby nedocházelo k bočním pohybům patní části nohy; každá dětská obuv s plnou patou musí mít dostatečně tuhý, vysoký a dlouhý opatek (vnitřní díl v patní části obuvi); podpatek má být co nejnižší;
- střih svrchu obuvi drží nohu pevně oproti opatku a brání posouvání nohy v obuvi; doporučuje se šněrovací, sponková obuv nebo obuv se zapínáním na suchý zip;
- musí být vpředu před prsty o 10 až 15 mm delší než noha;
- šířka obuvi musí odpovídat obvodu nohy v místě prstových kloubů; příliš široká obuv nohu nedostatečně fixuje, příliš úzká zase omezuje krevní oběh a deformuje přední část nohy;
- materiál by měl být měkký, prodyšný, absorbovat vlhkost, schopný přizpůsobit se tvaru nohy;
- v místě, kde se noha při chůzi ohýbá, musí být obuv co nejohebnější; tuhá a nepoddajná obuv zvyšuje únavu, snižuje pohodlnost chůze;
- čím lehčí obuv, tím lépe.
Zároveň platí, že bychom při výběru obuvi měli používat číselný měřič, který běžně bývá součástí dobrých prodejen s obuví a obuv je potřeba zkoušet vestoje, nikoli vsedě.
Obuv mění naše chodidla
Moderní obuv změnila vzhled našich chodidel – populace, které dodnes praktikují chození naboso, mívají širší přední část chodidla a větší vzdálenost mezi palcem a ostatními prsty na noze. Dnes při výběru často upřednostňujeme estetická kritéria a zapomínáme přitom, že chodidla jsou nejvíce namáhanou částí našeho těla. Při koupi obuvi bychom tedy měli do úvahy v první řadě brát kritéria zdravotní.
Svým kloubům prokážeme dobrou službu, pokud budeme dbát na vhodnou obuv i v dospělosti. Většinu z dětských zásad při výběru obuvi můžeme uplatnit i ve věku, kdy nám už noha neroste. Kromě toho se doporučuje hlavně vyhýbání se vysokým podpatkům a výběr obuvi s měkkými podrážkami, které dokážou tlumit náraz. Vhodné jsou i boty s vyztuženou klenbou. Platí, že hlavně úzká a špičatá obuv může za vznik různých deformit. Časté jsou například známé vybočené palce a paty nebo plochá noha. Vysoké podpatky jsou odpovědné zase za zkracování lýtkových svalů, Achillovy šlachy a vznik bolestí důsledkem přenášené zátěže na přední část nohy. Bolesti kotníků, kolen, páteře – za tím vším může být nevhodná obuv.
Rizika problémů s klouby snižuje také nošení zdravotní obuvi a používání zdravotnických pomůcek na ochranu kloubů, jako jsou různé anatomické vložky do bot.
Ortopedická obuv, která vychází z bosé chůze
O tom, že má obuv vliv na zatížení kloubů, a tedy na jejich zdravotní kondici, se můžeme přesvědčit i na základě různých výzkumů. Například výzkumníci z American College of Rheumatology zjistili, že ohebná obuv bez podpatků pomáhá lidem s osteoartrózou zmírnit bolesti kolen. Revmatoložka Najia Shakoor z Rush University Medical Center studii analyzovala a došla k závěru, že používání tzv. mobility shoes (flexibilní lehká obuv) nejméně 6 hodin denně, 6 dní v týdnu, vedlo po půl roce ke snížení zatížení kolen v průměru o 19 %. Obuv měla navíc i tréninkový efekt a pacienti chodili šetrněji i ve své standardní obuvi. Lékařské centrum univerzity v Rush dokonce pro tuto obuv vlastní americký patent.
5 tipů pro zdravá chodidla
- Masáž tenisovým míčkem: Vestoje se opřete o stěnu, abyste měli balanc a položte jednu nohu na tenisový míček. Procházejte ním po celé délce chodidla, od prstů až po patu a jemně masírujte.
- Strečink prstů: Roztáhněte prsty na noze od sebe tak daleko, jak jen dokážete. Prsty jedné ruky vložte mezi prsty na nohách (jako když spojíte dlaně s překříženými prsty), vydržte 10 sekund a poté opakujte na druhé noze.
- Cvičení pata-špička: Opřete se rukami o stěnu kvůli stabilitě. Přeneste váhu celého těla jednou na špičky, jednou na paty, přičemž v každé pozici vydržte několik sekund. Opakujte několikrát za sebou.
- Uchopení předmětů: Položte na zem tužku a snažte se ji zdvihnout prsty nohou. Pokud se vám to podaří, vydržte 10 sekund a poté nohy vystřídejte. Cvičení opět opakujte několikrát.
- Barefoot trénink: Projděte se naboso po nerovném terénu. Pokud nemáte takový bezpečný terén v blízkosti, vytvořte si ho doma pomocí polštářů, poskládaných ručníků nebo srolovaných podložek na cvičení. Začněte 10 minutovou chůzí a čas postupně prodlužujte.
Zdroj: Medical Daily, nohynaboso.cz, theses.cz, protetika.sk