Složky doplňků výživy na klouby a jejich pozitivní účinky

Řekněme si více o kloubní výživě, o nejdůležitějších látkách pro naše klouby, vazy, kosti a chrupavky. Které to jsou? Jak nám pomáhají?

Kolagen

Kolagen je jednou z hlavních složek kostí a kloubních chrupavek. Můžeme říci, že je základní stavební hmotou pojivových tkání. Je zodpovědný za pevnost, pružnost a regeneraci chrupavek, vazů a šlach. Umožňuje chrupavce odolávat vnějšímu tlaku.

Kolagen je bílkovinou zdraví a krásy. Sportovci, fyzicky náročně pracující lidé, tak střední generace nebo senioři by měli kolagen přijímat pravidelně, protože tím předcházejí problémům s pohybovým aparátem. Dostatek kolagenu napomáhá i při léčbě úrazů a pooperačních stavů. Úspěšně se používá jako prostředek pro usnadnění onemocnění kostí a kloubů, například při osteoporóze a artritidě.

Hyalfit

Kyselina hyaluronová

Hyaluronát sodný je polysacharid, který se nachází v organismech všech obratlovců. Kromě nitrokloubní prostoru je zejména v kůži, v chrupavkách a kostech, v sklivci oka či dokonce v pupeční šňůře.

Má několik funkcí – stmeluje vrstvy pojivové tkáně, „opravuje“ tkáň, napomáhá při léčbě osteoartritidy, podporuje hojení chronických ran. Pro správné fungování kloubů je její funkce nenahraditelná. Proč? V předchozím článku o složení kloubu jsme zmínili, že je součástí synoviální tekutiny. Ta zajišťuje hladký a nebolestivý pohyb kloubů, stará se o jejich „mazání“ a výživu chrupavky. S narůstajícím věkem se v našem těle tvoří stále méně hyaluronanu a zhoršuje se i jeho kvalita, což může způsobovat tzv. „vrzání kloubů“.

Doplňky výživy a jejich pozitivní účinky

Vitamin C

Jiný název pro asi nejznámější vitamin je kyselina L-askorbová, označení má E300. Vitamin C má pro náš organismus mimořádně důležitou roli: reguluje metabolismus aminokyselin, udržuje pevnost cévních stěn, podporuje vstřebávání železa, stimuluje tvorbu bílých krvinek a tkání kostí, zubů a chrupavek. Kromě toho podporuje růst a odstraňuje volné radikály. Sehrává důležitou úlohu při tvorbě kolagenu.

Naše tělo si nevytváří zásoby vitaminu C, proto ho musíme pravidelně dodávat konzumací ovoce, zeleniny a potravinových doplňků. Jednou z forem nedostatku vitaminu C je narušení stavby kostí, deformace kloubů av extrémním případě i atrofie svalů. Vitamin C je důležitým antioxidantem, který chrání tělesné tkáně a také ostatní vitamíny. Zajímavostí je, že většina rostlin i zvířat je schopných vytvářet si vitamin C z glukózy. My tuto metabolickou výhodu nemáme, proto jsme odkázáni na jeho příjem z potravy.

Chondroitin sulfát

Svým působením se řadí mezi důležité stavební látky chrupavky. Chondroitin sulfát se nachází i v ostatních vazivových tkáních. Osmoticky zadržuje vodu, čímž dává chrupavkám pružnost.

Tato látka patří mezi symptomaticky pomalu působící léky při osteoartróze. To znamená, že jeho příznivé účinky proti bolesti a zánětu se projeví až při dlouhodobém užívání (alespoň 2 měsíce) a má delší účinnost. Látka se získává extrakcí ze zvířecích chrupavek.

Boswellia serrata

Český název je kadidlovník pilovitý. Je to poměrně vzácný strom, který roste v Indii, v severní Africe a na Středním Východě. V Ománu se dokonce pěstoval už od středověku pro jeho vonné esence. Pryskyřice stromu má díky kyselině boswellové výrazné protizánětlivé a antiartritické účinky. Výzkumy prokázaly, že snižuje bolest, horečku a záněty. Pomáhá při ranní ztuhlosti a zlepšuje pohyblivost kloubů. Má příznivý vliv na chronické zánětlivé onemocnění v těle.

Se zdravými koleny krásné vlasy?

Ano, i toto můžete pozorovat při užívání kombinace některých výživových látek. Kyselina hyaluronová a kolagen přinášejí velmi užitečný sekundární efekt pro zlepšení stavu pokožky, vlasů a nehtů.

Jednotlivé složky nepůsobí jen na jednom místě v těle, ale jsou distribuovány v rámci celého organismu. Kromě šlach, chrupavek a kostí zároveň vyživují i ​​buňky vaší pokožky, vlasů i nehtů. Vlasy jsou pružnější, lépe vyživená pokožka redukuje vrásky, nehty jsou odolnější. Zní to jako pohádka? Nejsou to zázraky a čáry, ale výsledky vědeckého zkoumání a přírodních procesů.

Shrnutí na závěr:

  • Kolagen patří mezi základní stavební bílkoviny našeho těla a je jednou z hlavních složek chrupavek a kostí.
  • Kyselina hyaluronová se nachází v synoviální tekutině, která zajišťuje pohyb kloubů a jejich výživu.
  • Vitamin C podporuje imunitní systém, stimuluje růst kostí a chrupavek, je důležitý při tvorbě kolagenu.
  • Chondroitin sulfát váže vodu, a tím dodává chrupavkám pružnost.
  • Pryskyřice stromu kadidlovník pilovitý snižuje horečky, záněty a bolest, čímž příznivě ovlivňuje léčbu zánětlivých onemocnění kloubů.

 

Odborná spolupráce: MUDr. Martin Jaššo
Ilustrační obrázek: pixabay.com

Líbil se Vám tento článek? Podělte se o něj!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás také zajímat