Stává se vám občas, že nemůžete vstát ráno z postele nebo musíte předčasně ukončit pravidelný běh, jak vás bolí svaly, klouby a celé tělo? Snažíte se ignorovat bolest a překonat ji pohybem a činností? Tělo dlouhodobě oklamat nedá!
Bolesti kloubů a svalů signalizují změny v organismu. Sama o sobě není nemocí, ale příznakem. Ať je příčinou bolesti nepřiměřená zátěž kloubů a svalů nebo infekce, nějaká nemoc, vždycky je třeba skutečný důvod zjistit. A čím dřív, tím líp, máte lepší šanci na uzdravení nebo alespoň zpomalení průběhu onemocnění.
Většina z nás se snaží o domácí léčbu, ordinovat si volně prodejné léky (Ibalgin, Panadol, gely jako Voltaren, Ibalgin…), bolest rozchodit, rozběhat, ale pokud je problém závažnější než natažený sval po běhání, návštěvě lékaře se dříve nebo později nikdo nevyhne. Od praktického lékaře obvykle vede cesta na ortopedii.
Nejen úrazy, ale i chronické nemoci
Ortopedie se zabývá veškerými problémy s pohybovým aparátem. V případě akutních obtíží z důvodu přetížení kloubů a svalů například jednostranným zatížením při sportu či monotonní dlouhotrvající činnosti, provede ortoped základní vyšetření, ošetření postiženého místa a doporučí konzervativní léčbu, případně doléčení a rehabilitaci u fyzioterapeutů. Podobně to funguje s úrazy. Dle závažnosti a místa úrazu můžete buď strávit několik týdnů znehybnění v sádře, závěsných aparátech, podstoupit operaci, kdy vám poškozené kosti a klouby zpevní například šrouby.
U chronického onemocnění kloubů je situace jiná hlavně v tom, že zatím neexistují léky, tedy tato onemocnění jsou nevyléčitelná, pouze se zmírňují příznaky a zpomaluje průběh onemocnění. Nemoci kloubů se dělí na nezánětlivá a zánětlivá.
Když kloub postihne zánět
Revma neboli revmatoidní artritida je zánětlivá autoimunitní nemoc, která postihuje nejčastěji kolena a klouby u prstů ruky. Projevuje se ranní bolestí hned po probuzení, ztuhlými klouby tak, že se vám špatně vstává z postele a chvíli trvá, než se rozhýbáte; otoky kloubů a změnou jejich tvaru; vyčerpáním a únavou. Tato nemoc není chorobou starších lidí, může postihnout i děti a nejčastěji se objeví mezi 20 a 50. rokem života, častěji u žen. Lékaři mírní příznaky – bolesti a otoky, potlačují léky zánětlivé reakce v kloubech a doporučují přiměřený pohyb a fyzioterapii.
Když se kloub opotřebuje
Artrózou trpí každý 8. člověk (většinou senior) a znamená degeneraci kostní chrupavky nadměrným opotřebením nebo přetěžováním kloubů. Projevuje se silnými bolestmi zasažených kloubů, otoky, deformacemi, kulháním a ztuhlými klouby. Nejčastěji se objeví ve velkých kloubech (kolena, ramena, kyčle). Je to nemoc paradoxů: kostní chrupavka může být opotřebená nedostatkem pohybu, ale trpí jí i vrcholoví sportovci, kteří mají pohybu příliš nebo fyzicky pracující lidé s jednostrannou profesní zátěží. Dalšími příčinami bývá obezita, dědičnost a některé nemoci jako například diabetes.
Hledejte úlevu
Vždycky je potřeba určit přesnou příčinu problémů a tu najdete na ortopedii. Lékaři budou hledat nejen farmakologickou úlevu, ale i alternativní cesty pomoci od bolesti. Třeba úpravu životního stylu a speciální cvičení, které klouby nezatěžuje, ale prosívá jim: protahování, masáže, elektroterapie, magnetoterapie. Nečekejte a svěřte se specialistům, kteří pomohou.