Když už je nutné jít na operaci

Operace představuje invazivní způsob nápravy aktuálního zdravotního stavu pacienta. Rozhodnutí lékaře je podloženo množstvím odborných vyšetření, aby minimalizoval pravděpodobnost chybného postupu. Operace pohybového aparátu vyžadují účast lékařů z více oborů – chirurgie, ortopedie, traumatologie, neurologie, anesteziologie – v závislosti na rozsahu a náročnosti zákroku.

Jaký lékař – specialista?

Ortopedie je medicínský obor, který se zabývá prevencí, diagnostikou a léčbou onemocnění a úrazů pohybového ústrojí. Jsou to onemocnění kostí, svalů, vazů a šlach. Ortopedické operace jsou určeny k léčbě kostí a kloubů všech věkových kategorií. Věděli jste, že střední generace trpí zejména bolestmi kolen a senioři jsou postiženi artrózou?

Onemocnění pohybového, podpůrného a fixačního aparátu řeší specialista – ortoped, který navrhuje svému pacientovi nejvhodnější druh léčby. Kromě konzervativní medikamentózní nebo rehabilitační jde v mnoha případech i o operativní léčbu.

Hyalfit

Ortopedické operace

Každý pacient vyžaduje individuální přístup. Výsledky magnetické rezonance, rentgenový snímek a jiná vyšetření pomohou specialistovi zjistit, co se děje v těle pacienta. Následně lékař po analýze všech shromážděných údajů určí nejvhodnější léčbu.

V případech, kdy nezabírá konzervativní léčba, ošetřující lékař navrhne operaci. Pro pacienta to bývá často stresující situace, kdy se připravuje na něco nového – na jedné straně je očekávané zlepšení aktuálního stavu, na straně druhé strach z neznámého.

Jaké operace provádějí ortopedi? Je to široké spektrum zákroků s cílem co nejrychleji zkvalitnit život pacienta a vrátit ho do běžného života v co nejkratším čase. Nejčastěji jde o implantace totálních endoprotéz kyčelních, kolenních a ramenních kloubů, nebo o artroskopické operace kolenních kloubů, ramen, kyčelních a kotníkových kloubů. Dále jsou rozšířené operace u deformit nohy a přednoží, operace při úrazech pohybového aparátu – nejen zlomeniny, ale i operace svalů a šlach.

Doma i v zahraničí

Ortopedické onemocnění jsou druhým nejčastějším důvodem pracovní neschopnosti, hned za onemocněními dýchacích cest. Kloubní onemocnění představují asi polovinu chronických nemocí a jsou jednou z hlavních příčin invalidity. Alarmující statistiky, však?

V Česku se provádějí tisíce ortopedických operací. Léčbu některých pacientů však lékaři doporučují realizovat v zahraničí.

Sladké sny

V oblíbených seriálech z lékařského prostředí se často objevuje scéna, kdy anesteziologicko přikládá pacientovi na operačním stole masku a spolu s ním začíná odpočítávat „jedna, dva, tři“. K vyšším číslům se již nedostanou. Narkóza bezpečným způsobem umožňuje, aby operace proběhla bez komplikací a bolestí.

Při ortopedických operacích se často využívá i epidurální či subarachnoidálnímu anestezie, různé blokády periferních nervů a pletenců. Typ anestezie je zvolen po domluvě operatéra a anesteziologa a je ovlivněn i věkem a celkovým zdravotním stavem pacienta, nebo typem operace.

Operací se to nekončí!

Aby se pacient co nejdříve zotavil a mohl se vrátit do běžného života, je nutná jeho aktivní spolupráce s ošetřujícím lékařem. Krátce po operaci absolvuje rehabilitaci operovaného kloubu či jiné části těla.

Zotavování po operaci je individuální. Tomu je třeba přizpůsobit intenzitu a způsob rehabilitace, zátěže končetin. Disciplinovaní pacienti vědí, že trpělivost a speciální cviky jejich dostanou „na nohy“.

Prevence snižuje riziko

Cvičit. Zhubnout. Zdravě se stravovat. Hýbat se. Správně sedět. Správně sportovat. Věnovat pozornost změnám na svém těle. Ještě máme pokračovat? Mnohé z těchto doporučení znáte a určitě se jimi řídíte. Organismus trénovaný na určitou zátěž snese víc, to je v praxi ověřená skutečnost.

Pružné svaly a vazy, pevné kosti a zdravé chrupavky dokáží odolat mnohým rizikovým situacím v běžném životě. K prevenci patří i komplexní lékařské prohlídky, v rámci kterých je možné odhalit i případné začínající onemocnění.

Rady na závěr:

  • Prevence je na prvním místě. Sportujte, jezte zdravě, navštěvujte pravidelně svého lékaře.
  • Pokud máte naplánovanou operaci, vezměte si se sebou do nemocnice potřebnou lékařskou dokumentaci, doklady a osobní věci podle pokynů.
  • Po operaci se řiďte pokyny ošetřujícího lékaře a spolupracujte při rehabilitační léčbě.
  • Nepodceňujte bolestivé onemocnění, ani nepřeceňujte své síly. Obojí může vést k negativním následkům.

 

Odborná spolupráca: MUDr. Martin Jaššo
Ilustračný obrázok: pixabay.com

Líbil se Vám tento článek? Podělte se o něj!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás také zajímat