Tenisový loket není jen z tenisu

Příznaky onemocnění byly popsány již v roce 1873. Tehdy se nazývalo „písařská křeč“ a vnímalo se jako nemoc z povolání.

Co znamená „tenisový loket“?

Odborně se toto onemocnění nazývá epicondylitis radialis humeru. Postihuje lidi, kteří dělají opakované monotónně pohyby předloktím. Onemocnění vzniká z jednostranného přetížení svalů předloktí zabezpečujících napřímení prstů a zápěstí.

Jde o zánětlivé onemocnění úponů šlach určitých svalů. Přesněji je to zánět šlachy, která připojuje sval extensor carpi radialis brevis k bočnímu výběžku pažní kosti. Poškození vzniká dlouhodobým a opakovaným přetěžováním svalů a svalových skupin. Prudké pohyby při hře tenisu, pevné držení šroubováku, práce se sbíječkou či motorovou pilou, ale i cvičení v posilovně nebo psaní na klávesnici mohou způsobit bolestivé onemocnění zvané tenisový loket.

Neléčené onemocnění dokáže znepříjemnit život – nedokážete zvednout pohár nebo natáhnout ruku, uchopit nějaký předmět, psát perem… Znemožňuje jemnou činnost prstů a zápěstí.

Diagnóza a následná léčba

Toto onemocnění postihuje poměrně velkou část populace. Ve většině případů vzniká na ruce, kterou častěji používáme – u praváků na pravé, u leváků na levé ruce. Postižený člověk je nucen kvůli výrazné neutichající bolesti omezit své pracovní aktivity.

Akutní tenisový loket dokáže nepříjemně překvapit ve zlomku vteřiny, přihlásí se v momentě náhlého pohybu a upozorní na sebe obvykle po větší námaze. Chronické onemocnění představuje dlouhodobější problém, kdy se projevuje v mírnější formě. Bolest se objevuje při určitém typu pohybu, který se využívá i na diagnostikování tenisového lokte – je to test třetího prstu: pokud zatlačíte prostředník proti odporu, vzniká bolest v lokti.

Cílem léčby je odstranění bolesti. Léčení začíná klidovým režimem. Po něm nastupuje protizánětlivá léčba, protetická léčba pomocí ortézy a fyzikální léčba. Konzervativní léčba zahrnuje podávání kortikoidů, elektroterapii nebo jiný typ terapie podle posouzení ošetřujícího lékaře. V některých případech je onemocnění natolik vážné, že je třeba přistoupit k operační léčbě a následné fyzioterapii.

Chraňte své ruce

Mnozí postižení často netuší, že trpí touto nemocí. Své aktuální potíže a bolesti připisují nedávné činnosti, při které více namáhali postiženou ruku. Znáte ten pocit? I vy jste si řekli, že to přejde samo od sebe? Pokud nemáte následky, měli jste štěstí. Určitě je lepší nepodceňovat podobné situace – odborný lékař po vyšetření vyloučí nebo potvrdí diagnózu tenisového lokte.

Kdy byste ho určitě měli navštívit? V noci i během odpočinku vás bolí loket, bolest pociťujete několik dní, loket otéká, nedokážete zavřít pěst. Nebo se bolestivost zhoršuje při protřepání ruky, při ždímání mokré látky nebo při pohybu zápěstí s vynaložením síly (použití zubního kartáčku, otevírání zavařenin, uchopení a zvedání předmětů). Bolest vystřeluje do předloktí a oslabuje sílu v ruce.

Tenisový loket může mít uklízečka z vysávání, programátor z psaní na počítači, švadlena ze stříhání nůžkami, horník z práce s nástroji i házenáři a lyžař. Z těchto několik příkladů vidno, že onemocnění postihuje různé typy lidí a profesí. Udělejte si analýzu svých pracovních opakujících se pohybů, zda se i u vás nevyskytuje pravděpodobnost onemocnění tohoto typu.

Existuje prevence? Ano! Dělejte strečink, během kterého napínáte svaly ruky a předloktí. Nezapomínejte v práci na krátké přestávky, abyste svým rukám dopřáli odpočinek. Nepřítelem lokte je nejen jednostranná námaha, ale i chlad, proto ve studeném prostředí noste dlouhé rukávy. Při psaní na počítači a práci s myší mějte na stole položenou celou ruku, nejen dlaň. V případě potřeby využívejte měkké podložky, bandáže či jiné vhodné chrániče lokte.

Rady na závěr:

  • Tenisový loket postihuje velkou část populace – kromě tenistů i manuálně pracující lidi.
  • Onemocnění bývá uznáno jako nemoc z povolání.
  • Vyhýbejte se přetížení ruky a předloktí. Pokud nemůžete jinak, kompenzujte námahu jinou činností zaměřenou na uvolnění a relaxaci svalových skupin předloktí.
  • Na vyléčení tenisového lokte netřeba hned operaci, někdy stačí i protetická léčba pomocí ortézy.
  • Léčba je dlouhodobá a vyžaduje systematickou spolupráci pacienta zejména při rehabilitačních cvičeních.
  • Úspěšnost léčby je vysoká, potřebná je však disciplína a trpělivost.
  • Pokud hrajete tenis, věnujte mimořádnou pozornost výběru správné rakety. Existují speciální typy zdravotních (ochranných) raket od světových výrobců, mnozí z nich používají účinné tlumiče vibrací.

 

Zdroj obrázku: pixabay.com

Líbil se Vám tento článek? Podělte se o něj!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás také zajímat