Operace představuje invazivní způsob nápravy aktuálního zdravotního stavu pacienta. Rozhodnutí lékaře je podloženo množstvím odborných vyšetření, aby minimalizoval pravděpodobnost chybného postupu. Operace pohybového aparátu vyžadují účast lékařů z více oborů – chirurgie, ortopedie, traumatologie, neurologie, anesteziologie – v závislosti na rozsahu a náročnosti zákroku.
Jaký lékař – specialista?
Ortopedie je medicínský obor, který se zabývá prevencí, diagnostikou a léčbou onemocnění a úrazů pohybového ústrojí. Jsou to onemocnění kostí, svalů, vazů a šlach. Ortopedické operace jsou určeny k léčbě kostí a kloubů všech věkových kategorií. Věděli jste, že střední generace trpí zejména bolestmi kolen a senioři jsou postiženi artrózou?
Onemocnění pohybového, podpůrného a fixačního aparátu řeší specialista – ortoped, který navrhuje svému pacientovi nejvhodnější druh léčby. Kromě konzervativní medikamentózní nebo rehabilitační jde v mnoha případech i o operativní léčbu.
Ortopedické operace
Každý pacient vyžaduje individuální přístup. Výsledky magnetické rezonance, rentgenový snímek a jiná vyšetření pomohou specialistovi zjistit, co se děje v těle pacienta. Následně lékař po analýze všech shromážděných údajů určí nejvhodnější léčbu.
V případech, kdy nezabírá konzervativní léčba, ošetřující lékař navrhne operaci. Pro pacienta to bývá často stresující situace, kdy se připravuje na něco nového – na jedné straně je očekávané zlepšení aktuálního stavu, na straně druhé strach z neznámého.
Jaké operace provádějí ortopedi? Je to široké spektrum zákroků s cílem co nejrychleji zkvalitnit život pacienta a vrátit ho do běžného života v co nejkratším čase. Nejčastěji jde o implantace totálních endoprotéz kyčelních, kolenních a ramenních kloubů, nebo o artroskopické operace kolenních kloubů, ramen, kyčelních a kotníkových kloubů. Dále jsou rozšířené operace u deformit nohy a přednoží, operace při úrazech pohybového aparátu – nejen zlomeniny, ale i operace svalů a šlach.
Doma i v zahraničí
Ortopedické onemocnění jsou druhým nejčastějším důvodem pracovní neschopnosti, hned za onemocněními dýchacích cest. Kloubní onemocnění představují asi polovinu chronických nemocí a jsou jednou z hlavních příčin invalidity. Alarmující statistiky, však?
V Česku se provádějí tisíce ortopedických operací. Léčbu některých pacientů však lékaři doporučují realizovat v zahraničí.
Sladké sny
V oblíbených seriálech z lékařského prostředí se často objevuje scéna, kdy anesteziologicko přikládá pacientovi na operačním stole masku a spolu s ním začíná odpočítávat „jedna, dva, tři“. K vyšším číslům se již nedostanou. Narkóza bezpečným způsobem umožňuje, aby operace proběhla bez komplikací a bolestí.
Při ortopedických operacích se často využívá i epidurální či subarachnoidálnímu anestezie, různé blokády periferních nervů a pletenců. Typ anestezie je zvolen po domluvě operatéra a anesteziologa a je ovlivněn i věkem a celkovým zdravotním stavem pacienta, nebo typem operace.
Operací se to nekončí!
Aby se pacient co nejdříve zotavil a mohl se vrátit do běžného života, je nutná jeho aktivní spolupráce s ošetřujícím lékařem. Krátce po operaci absolvuje rehabilitaci operovaného kloubu či jiné části těla.
Zotavování po operaci je individuální. Tomu je třeba přizpůsobit intenzitu a způsob rehabilitace, zátěže končetin. Disciplinovaní pacienti vědí, že trpělivost a speciální cviky jejich dostanou „na nohy“.
Prevence snižuje riziko
Cvičit. Zhubnout. Zdravě se stravovat. Hýbat se. Správně sedět. Správně sportovat. Věnovat pozornost změnám na svém těle. Ještě máme pokračovat? Mnohé z těchto doporučení znáte a určitě se jimi řídíte. Organismus trénovaný na určitou zátěž snese víc, to je v praxi ověřená skutečnost.
Pružné svaly a vazy, pevné kosti a zdravé chrupavky dokáží odolat mnohým rizikovým situacím v běžném životě. K prevenci patří i komplexní lékařské prohlídky, v rámci kterých je možné odhalit i případné začínající onemocnění.
Rady na závěr:
- Prevence je na prvním místě. Sportujte, jezte zdravě, navštěvujte pravidelně svého lékaře.
- Pokud máte naplánovanou operaci, vezměte si se sebou do nemocnice potřebnou lékařskou dokumentaci, doklady a osobní věci podle pokynů.
- Po operaci se řiďte pokyny ošetřujícího lékaře a spolupracujte při rehabilitační léčbě.
- Nepodceňujte bolestivé onemocnění, ani nepřeceňujte své síly. Obojí může vést k negativním následkům.