Běžné činnosti a klouby

Opatrnosti není dosti

Naše tělo má určité limity a v zájmu vlastního zdraví není dobré vystavovat ho nepřipravené nadměrné námaze. Na tu je třeba si postupně zvykat, protože příčinou bolesti páteře a kloubů může být i nepřiměřená jednorázová fyzická zátěž. Proto pokud se doma chystáte na velkou brigádu, raději si činnosti rozdělte na několik dní. Určité aktivity, jako je věšení záclon a závěsů nebo opravování věcí kolem domu, nás nutí být déle v poloze, která našemu tělu příliš nevyhovuje. Abychom se vyhnuli problémům, není na škodu se předtím mírně rozcvičit a i po provedení těchto prací si protáhnout svaly a rozhýbat kosti.

Pryč se stereotypem

Někdo se natahuje při montování svítidla, jiný se ohýbá v zahrádce při sázení květin a zeleniny. Stereotypní činnosti pro klouby na nás číhají na každém rohu. Nejdříve v práci za počítačem a pak zase doma. Například i vysávání. Nebo když se krčíte při opravování kola. Vždycky se něco najde a jedno je jisté – nevyhneme se tomu. Tyto činnosti jednostranně zatěžují páteř a naše klouby, což může mít na ně negativní dopad. Většinou se spojují s nesprávným držením těla a vyvíjejí tlak na určité klouby. I při takových běžných činnostech platí, že přestávka pomáhá. Po určitém čase se narovnejte z polohy, ve které vykonáváte činnost, protáhněte se a uvolněte stažené svaly. Tato změna bude prospěšná hlavně pro klouby, které si potřebují odpočinout od vyvíjené zátěže. Po chvíli můžete v činnosti opět pokračovat.

Meloun nemusí být vždy celý

Nošení těžkých předmětů je běžná věc. Setkáme se s tím i při nakupování. Zde je užitečné uplatnit umění organizace. Někdy nemusíme nést celé břemeno najednou, ale můžeme ho rozdělit na části. I za cenu toho, že se vícekrát projdeme. O to lepší pro tělo. Namáhání kloubů nošením těžkých předmětů je i problémem starších lidí. Vyřešit ho mohou praktické tašky na kolečkách, ale i to, když rodiče přesvědčíte o tom, že nemusí nosit mnoho věcí současně. Pomůže také, pokud si nákup rozloží do dvou tašek a budou ho nést vyváženě. Při vykládání těžkých nákupních tašek do kufru auta je zase třeba dávat si pozor na prudké pohyby pro páteř. Je důležité vědět odhadnout své síly. To platí i pro nás samých. Pokud potřebujeme přesouvat nábytek, je čas na dělbu práce. Více rukou, více sil. A méně zátěže pro klouby. Když přenášíte něco opravdu těžké, nejlepší je, pokud vám s tím někdo pomůže a váha nákladu se mezi vás rozloží. K těžkým břemenům při nakupování nepochybně patří i velký meloun. Zde se řešení nabízí samo. Naštěstí ho prodávají i po částech.

Hyalfit

Šetřete si klouby

Kloub je místo v těle, kde se setkávají dvě kosti. Aby toto setkání bylo bezproblémové, musíme kloubem pomáhat. Je to zvyk. Zpočátku si člověk musí uvědomit, jak má správně sedět či stát. Postupně už se naučí zaujmout tuto polohu automaticky. Myslet třeba hlavně na to, že:

Užitečné rady:

  • Když zvedáte něco těžké, třeba se skrčit v kolenou a zvedat předmět s rovnými zády. Je to lepší než ohýbat se v páteři.
  • Když zvedáte lehčí předmět, vykročte jednou nohou. Váha se tak přesune více na nohy a usnadníte situaci páteři.
  • Vysávejte s jednou nohou vpředu a s rovnými zády. Takto předcházíte zbytečnému zatěžování zad.
  • Při vaření a žehlení se nehrbte. Narovnaná záda je základ. Totéž bychom mohli říci i o činnostech, při kterých potřebujete sedět. Seďte natažení s podepřenými kříži.
  • Při práci v kuchyni nebo v dílně také platí pravidlo rovnými zády. Abyste toho dosáhli, může být užitečné stát s mírně rozkročenýma nohama nebo jednou nohou vepředu.
  • Při zahradních pracích je lepší si kleknout, jak se shýbat.

Pracovní činnosti, které doma provádíme, mohou ohrožovat naše klouby. Zejména pokud nemáme správné držení těla. Na druhou stranu, když je provádíme ve vhodné poloze a nepřetěžujeme se, vše je v pořádku. Je to pohyb, a ten je pro nás prospěšný.


Líbil se Vám tento článek? Podělte se o něj!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás také zajímat