Které sporty jako ovlivňují klouby

Každý druh sportu je specifický, a tak jak v různé míře prospívá srdci, svalstvu či metabolismu, zároveň různým způsobem zatěžuje klouby. Při sportování jsou nejvíce zatěžovány tzv. váhonosné klouby. Jsou to klouby kolen, kotníků a samozřejmě, páteř. I proto je důležité zvážit, který sport je pro nás ideální. Například člověk s nadváhou, který se během svého života nevěnoval žádnému sportu, ani žádné fyzické aktivitě, by měl své rozhodnutí konzultovat s lékařem (obecný, ortoped, tělovýchovný lékař…), protože už samotná zvýšená váha je pro klouby přítěží.

Podívejme se nyní na vybrané sporty a jejich vliv na naše klouby.

Chůze a Nordic Walking

Základní pohyb pro člověka je chůze, při které se trénují velké svalové skupiny a srdce. Zatížení kloubů je zde minimální. Jako kondiční forma chůze se vyvinula svižná chůze s holemi – tzv. Nordic Walking. Je vhodná pro většinu populace, výborně rozvíjí srdečně-cévní systém, naše svalstvo (i svalstvo paží) se přirozeně posiluje a klouby téměř netrpí. Dá se provádět téměř všude, ale vhodnější jsou travnaté a lesní cesty.

Hyalfit

Běh

Mnoho lidí zvažuje snížit svou hmotnost během. Běh je základní lokomoční pohyb, avšak pro lidi s nadváhou ne ideální. V případě nadváhy dochází k nadměrnému zatěžování kloubů – zkuste si například vzít 5 kg nákupní tašku a běžet. Trpí zejména kotníky a kolena.

Tuto nadměrnou zátěž můžeme eliminovat výběrem obuvi, vhodným povrchem, a samozřejmě snížením hmotnosti. Ze začátku by se mělo trénovat postupně (což znamená střídat svižnou chůzi a krátký interval běhu, cca. 1 – 3 minuty), na což nejměkčím povrchu a už i v této počáteční fázi s kvalitní běžeckou obuví.

Ideální povrch na běh je měkký, avšak zpevněný. Takový najdeme v přírodě. Travnatá cesta v lese, ve vinicích, na polích, třeba si ale dávat pozor na nerovnosti. Také tartanový povrch na běžeckých dráhách je vynikající.

Míčové hry

V létě patří mezi nejoblíbenější míčové hry volejbal, fotbal a basketbal. A věru ani při těchto sportech se klouby nevyhnou zatížení. Při volejbale trpí především ramenní a loketní klouby, zápěstí a i klouby prstů. Nejen samotným pohybem, ale i nárazy míče na klouby. S basketbalem je situace obdobná. Ve velké míře trpí tak loketní, jakož i zápěstní klouby. Představte si volejbalistu jako smečuje či basketbalistu jako trefuje na koš – klouby hrají hlavní roli v tomto sportovním představení. A fotbal? Ruce jsou sice více méně v bezpečí (pokud si odmyslíme pády, kterými často hráči tlumí nárazy na zem), no klouby kotníků a kolen jsou enormně zatěžovány, například prudkým brzděním, kopy do míče, tlumením míče, zpracováním přihrávky.

Při tenise jsou pohybem na dvorci, neustálým brzděním a sprintování zatěžované klouby kolen a kotníků. Odehráváním míčků raketou zas dochází k přetěžování loktů a ramen. Určitě každý z nás již slyšel výraz tenisový loket. Jde o ztrátu jeho pohyblivosti. O bolesti, kterou je postižena vnější strana lokte a úpony šlach ani nemluvě. Ať už se tedy věnujete jakémukoliv míčovému sportu, správná technika jednotlivých pohybů (kopů, odrazů, házení, úderů…) je mimořádně důležitá.

Plavání

Je k našim kloubům nejšetrnější. Používáme při něm velké svalové skupiny, srdce musí zrychlit, ale ne natolik, abychom se přetrénovali. Naše páteř je při plavání v té nejpřirozenější poloze a kolenní a hlezenní klouby jsou odlehčené. Plavání je ideální aktivita pro ty, kteří mají nadváhu a problémy s klouby.

Ve fitcentru

Při cvičení s činkami a závažími dochází k nemalému zatěžování kloubů, přičemž zde platí jednoduchá rovnice – čím vyšší hmotnost závaží, tím větší zatížení kloubů. Stejně jako jsme již zmínili při běhu, je vskutku důležité začínat postupně a náročnost cvičení či výšku váhy pomalu časem zvyšovat. Je žádoucí a odpovědné cvičit s kvalifikovaným osobním trenérem a naučit se správně provádět jednotlivé cviky, abychom si neublížili.

Tanec

Oblíbený tanec spojuje hudbu a pohyb, trénuje srdce, svaly a koordinaci. Zatížení na klouby je v případě laického tance (lidové tance, společenské tance, disco…) v normě. Nemusíme snad ani říkat, že tanec je výzvou zejména pro naše nohy. Tanec na vrcholové úrovni, to je zcela jiná písnička. Stačí si představit baletky v póze na špičkách a tisknou se nám do očí slzy bolesti.

Ve zdravém těle zdravý duch

Ať už se rozhodneme pro jakýkoliv sport či vůbec pravidelný pohyb, musíme dbát na to, abychom si zdraví více nepoškodili, než zlepšily. Pokud jsme začátečníci, nechme si poradit odborníkem a hlavně, nechtějme dosahovat špičkové výkony od prvního dne. Pokud jsme pokročilí, mysleme na to, jak sportem ovlivňujeme naše klouby a celé tělo. Pravidelné sportování není všechno. Se stoupajícím věkem se některé části těla nenávratně opotřebovávají, a tak je důležité věnovat jim zvýšenou pozornost. Pamatujme na to, že sport zdraví výrazně napomáhá, ale není stopkou pro nemoci, ani lékem na všechno.


Líbil se Vám tento článek? Podělte se o něj!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás také zajímat