Ranní ztuhlost kloubů

Ne vždy ráno vyskočíme z postele bez problémů. Někdy pociťujeme únavu, bolesti svalů, klouby jsou jakoby ztuhnuté, za což může obvykle přetížení pohybového aparátu vlivem sportu, práce, zvýšené fyzické aktivity nebo nesprávného držení těla. Ranní ztuhlost kloubů ale může být i příznakem nějakého onemocnění pohybového aparátu, které se v populaci vyskytují poměrně často. Může postihovat velké i menší klouby a přetrvávat jen krátký čas, ale i několik hodin po probuzení.

Jaká onemocnění nejčastěji stojí za ranní ztuhlostí kloubů

Pokud řešíte ranní ztuhlost kloubů pravidelně a často, důvodem nemusí být jen „nevinné” přetížení pohybového aparátu, dané nesprávně vykonávanou nebo zvýšenou fyzickou aktivitou. Může jít o onemocnění, pro které je ranní ztuhlost jedním z běžných příznaků. K takovým patří nejčastěji artritida, osteoartróza, dna nebo méně známá Bechtěrevova nemoc.

Artritida

Artritida, tedy zánětlivé onemocnění kloubů, může mít formu infekční a neinfekční. Infekční zánět kloubu vzniká buď přímým působením bakterií nebo virů na kloub, nebo se infekce přenese krví, nejčastěji z močového nebo trávicího traktu. V takovém případě je daný kloub začervenalý, oteklý, teplý, značně bolestivý a je v něm omezená pohyblivost. Vyžaduje vždy neodkladné ošetření odborníkem a nastavení antibiotické terapie. V našich podmínkách je jednou z častých infekčních artritid lymská borelióza.

Mezi neinfekční záněty kloubů patří revmatická artritida, lidově známá jako revma. Je to chronické zánětlivé onemocnění, které převážně postihuje malé klouby rukou. Je charakteristické tím, že postihuje vždy pravou a levou končetinu, tedy je symetrické. Začátek onemocnění bývá téměř vždy pozvolný, postupně během týdnů a měsíců narůstají bolestivé příznaky kloubů, obvykle doprovázené celkovou únavou a slabostí.

Současně se typicky vyskytuje ranní ztuhlost, která přetrvává obvykle déle než jednu hodinu a je charakterizovaná neschopností ohnout drobné klouby na rukou v pěst. V pozdějším stadiu jsou už přítomné i deformity kloubů a omezení funkčnosti kloubů. Potřebné je navštívení odborníka a nastavení farmakologické terapie. Z podpůrné léčby je důležitý hlavně šetřící režim, rehabilitace a vhodné je izometrické cvičení na posilnění svalového tonu a obnovení rozsahu pohybu. Nesmí se ale cvičit tak, aby došlo k přetížení kloubu.

Osteoartróza

Další příčinou ztuhlosti kloubů bývá osteoartróza, která je celkově nejčastějším onemocněním periferních kloubů a stejně tak častou příčinou invalidity. Její výskyt se zvyšuje s věkem a je dokázané, že ve věku nad 75 let trpí osteoartrózou více než 90 % osob. Nejvíce zasažené bývají kolenní klouby, kyčelní a drobné klouby na rukou.

Nejtypičtějším příznakem je tzv. startovací bolest, tedy pohyb je nejvíce bolestivý na začátku a po pár ušlých metrech bolest ustupuje. Druhým nejčastějším příznakem je bolest při inaktivitě (ráno při vstávání z postele nebo po delším sezení). V pokročilejších stadiích už dochází k omezení rozsahu hybnosti a na RTG snímku jsou přítomné typické kostní výrůstky. Klouby jsou deformované a přestávají plnit svou funkci.

Terapie je, samozřejmě, individuální a záleží na stadiu onemocnění. Nefarmakologická opatření zahrnují úpravu pohybového režimu — takže v aktivních bolestivých stadiích onemocnění je nutné fyzické vyšetření. Dále se využívají pravidelná rehabilitační cvičení a fyzikální léčba (aplikace tepla, chladu, ultrazvuku, elektroléčba), případně pacientovi pomáhá nošení různých ortopedických pomůcek. K farmakologické terapii patří hlavně léky, které zmírňují bolest a utišují zánět. U zánětlivých komplikací je vhodná i aplikace glukokortikoidů injekčně přímo do kloubu. Poslední možností je léčba chirurgická a totální kloubní náhrada.

Bechtěrevova nemoc

Dalším známým, ale méně častým onemocněním je Bechtěrevova nemoc. Jde o chronické revmatické autoimunitní zánětlivé onemocnění, které se projevuje bolestmi hlavně v dolní oblasti páteře. Zánět probíhá mnoho let a vede postupně k dráždění vazů v okolí páteře, do kterých se začne ukládat vápník, vazy zkostnatějí a pevně ztuhnou.

Pohyblivost páteře začne postupně klesat, až se, bohužel, z člověka může stát úplný invalida. Typický je zánět křížokyčelního kloubu. Bolest v bederní oblasti bývá hlavně v druhé polovině noci a často pacienta vzbudí. Ranní ztuhlost přetrvává i několik hodin a zlepší se rozcvičením. Bechtěrevik má typické držení těla — chodí v předklonu a s pokrčenými koleny.

Obr.: Postoj zdravého člověka a člověka s Bechtěrevovou nemocí (zdroj: dlouhovekostbezleku.cz)

Obr.: Postoj zdravého člověka a člověka s Bechtěrevovou nemocí (zdroj: dlouhovekostbezleku.cz)

Cílem léčby je nemoc zpomalit tak, aby co nejméně omezovala život pacienta, proto je velmi důležitou součástí léčby rehabilitace. Bechtěrevova nemoc léčená pohybem má dobrou prognózu a její vývoj se může výrazně zpomalit.

Nepodceňovat příznaky

Za ranní ztuhlostí kloubů mohou být různé příčiny. Pokud jde jen o přetížení pohybového aparátu z předcházejícího dne nebo o důsledek spánku ve špatné poloze a na zlé matraci, není důvod dělat si starosti. Pokud ale tyto příčiny za ranní ztuhlostí nestojí, je potřeba zbystřit, vzhledem k tomu, že ztuhnuté klouby mohou signalizovat vážnější onemocnění. Poradit se s lékařem je tedy určitě na místě. Tak jako při jiných zdravotních problémech i zde platí, že včasná diagnostika může výrazně ovlivnit vývoj onemocnění a úspěch léčby.


Líbil se Vám tento článek? Podělte se o něj!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás také zajímat