Ničit si klouby je velmi jednoduché. Stačí nesprávné držení těla, málo pohybu, anebo přílišná jednostranná zátěž na klouby, nadváha, zlý pitný režim nebo nevhodná obuv, a bolesti kloubů jsou na světě. Zachovat si zdraví rozhodně vyžaduje větší úsilí. Jedním ze způsobů, jak si udržet klouby v dobré kondici, je vhodné stravování. O své klouby se tak můžete starat i velmi chutně – díky jídlům ze surovin, které obsahují látky vhodné pro výživu kloubů.
Důležitý je dostatečný příjem bílkovin obsažených v luštěninách, obilninách a libovém mase, vitamín C v citrusovém ovoci, vitamín D v rybách a minerály hořčík, vápník, fosfor a zinek. Máme pro vás tipy na jednoduché a lahodné recepty na každou část dne.
Zdravá snídaně je základ
Ovesná kaše s oříšky a semínky
Ingredience
- Ovesné vločky
- Mléko nebo voda na zalití
- Ořechy (lískové, vlašské)/semínka (lněná, slunečnicová, dýňová)
- Med/hořká čokoláda/skořice
Ovesné vločky zalijte dostatečným množstvím horkého mléka nebo vody a nechte vločky nasát. Podle preference hustoty kaše přidejte více tekutiny. Dochuťte podle sebe.
Domácí kaše z ovesných vloček je mnohem lepší alternativa než kupované cereálie plné cukru. Dodá vám energii díky komplexním sacharidům, které se uvolňují průběžně během dne, a navíc je velmi prospěšná pro klouby díky obsahu bílkovin, hořčíku, vápníku, fosforu a zinku. Kloubům díky vysokému obsahu minerálů prospějí také ořechy, semínka a mléko. Přidat můžete také čerstvé nebo sušené ovoce.
Banánovo ovesné cookies bez mouky
Ingredience
- 2 velké, zralé banány
- Přibližně 2 hrnky ovesných vloček
- Ořechy/sušené ovoce/kousky hořké čokolády
Banány rozmačkejte vidličkou, smíchejte je s ovesnými vločkami a ostatními ingrediencemi. Přidejte vloček tolik, aby vznikla hmota, ze které se dají tvarovat placky. Placky rozložte na pečící papír a pečte v troubě při 180 stupních 10-12 minut. Cookies skladujte v uzavřené nádobě.
Takto připravené sušenky jsou dobrou alternativou ovesných vloček místo ovesné kaše. Můžete si je vzít kamkoliv s sebou i jako zdravou svačinu.
Zdravý oběd
Houbové rizoto z hnědé rýže
Ingredience
- 300 g hnědé rýže
- 350 g čerstvých, případně zavařených hub (žampiony, hříbky)
- 1 cibule
- Máslo
- 30 g parmezánu
- Sůl, mletý černý pepř
- Houbový prášek
Hnědou rýži uvařte. Cibuli zpěňte na másle, přidejte houby a orestujte do měkka. Přidejte rýži, ochuťte solí, pepřem a houbovým práškem a chvíli smažte za stálého míchání. Podávejte posypané parmezánem.
Hnědá rýže je lépe stravitelná než bílá, neobsahuje cholesterol ani lepek a je zdrojem vitamínů skupiny B a minerálů jako je železo, zinek a vápník. Je oblíbenou součástí zdravých i dietních jídelníčků, jelikož nižší kalorickou hodnotou přispívá k regulaci tělesné hmotnosti. Pro zdraví kloubů je důležitá průměrná tělesná hmotnost, protože nadváha klouby zatěžuje. Hnědá rýže v kombinaci s houbami je výborným jídlem, díky kterému dopřejete svým kloubům správnou výživu.
Krémová brokolicová polévka
Ingredience
- 300 g brokolice
- 750 ml vody
- 4 brambory
- 1 cibule
- 3 polévkové lžíce smetany ke šlehání (min. 30%)
- 1 polévková lžíce másla
- Sůl
Na másle zpěňte cibuli, přilijte vodu a přidejte brokolici nakrájenou na růžičky. Brambory vařte zvlášť v osolené vodě do měkka. Uvařenou brokolici rozmixujte, přidejte uvařené brambory, pro větší hustotu můžete přidat trochu mouky, ohřejte na plameni. Přimíchejte smetanu a podávejte.
Brokolice je silným zdrojem vápníku a látky zvané sulforafan, která přispívá k prevenci osteoporózy. Má také vysoký obsah vitamínu C – dokonce dvakrát větší než pomeranč.
Zdravá večeře
Zapékané tortilly s fazolemi a avokádem
Ingredience
- Celozrnné tortilly
- Zralé avokádo
- Fazole a kukuřice v konzervě
- Žampiony
- Rukola
- Rajčatový protlak
- Rajčata
- Jarní cibulka
- Sůl, koření
Žampiony nakrájené na plátky krátce osmažte na trošce olivového oleje. V misce si připravte směs ze všech uvedených surovin, ochuťte podle chuti (chilli, pepř, mletý zázvor, oregano, ..), přidejte žampiony. Směsí naplňte tortilly, které potom krátce do křupava zapečte v troubě.
Fazole jsou skvělou potravinou, prospěšnou díky vysokému obsahu bílkovin a vitamínů skupiny B. Kloubům také prospívají minerály v nich obsažené. Klouby potěšíte také avokádem díky vitamínu C, hořčíku a fosforu.
Losos s chřestem
Ingredience
- 4 filety lososa
- Olivový olej
- Citron
- Sůl
- Chřest
Osolené, olejem a citronem pokapané lososové filety zabalte do potravinové folie a odložte na pár hodin do lednice. Chřest povařte v osolené vodě přibližně dvě minuty. Filety osmažte na rozehřátém olivovém oleji dozlata z obou stran. Podávejte s chřestem a případně smetanovou omáčkou.
Losos je zdrojem prospěšných mastných kyselin, bílkovin a vitamínů skupiny B. Kombinace losos-citron je legendární a snad ani není potřeba připomenout, že citron je v podstatě synonymem vitamínu C. Díky chřestu vašim kloubům dopřejete podobně vitamín C, B, bílkoviny a minerály (zinek, fosfor, vápník, hořčík).
V případě, že nejste fanouškem ryb, lososa klidně nahraďte krůtími prsy (například osmaženými na pánvi). Krůtí maso je bohaté nejen na stopové prvky a minerální látky, ale také na živočišné bílkoviny včetně kolagenu. Ten je důležitou stavební složkou chrupavek, kostí, kůže, šlach a vaziv. Se stoupajícím věkem se produkce kolagenu v těle snižuje, a proto se doporučuje ho v těle doplňovat stravou nebo výživovými doplňky.
Klouby v dobré kondici
Dodržování zásad správné výživy patří k základům péče o zdravé klouby. Dbejte o přísun výživné stravy, která je zdrojem bílkovin, vitamínů a minerálů. Jezte pravidelně, více menších porcí za den. Nezanedbávejte však ani pitný režim a přiměřený pohyb – jednoduchými cviky na klouby můžete předejít různým problémům s klouby. A pokud vám v udržování zdraví brání lenost, připomeňte si občas starý známý výrok: Prevence je lepší než léčba.