Co když trpí klouby v práci

Přirozeným vývojem se u člověka vyvinul dokonalý systém umožňující chůzi, běh, ohýbání se do různých směrů. Všechny pohyby jsou závislé i na funkčnosti kloubů. Obrovský krok v evoluci představuje vývoj lidské ruky – strategická poloha a funkce palce a také počet článků jednotlivých prstů. Naše tělo má skvělou výbavu pro provádění jakékoli práce.

Mohu uchopit pero

Ohebnými prsty uchopíme pero, zvedneme tašku, nervózně klepeme po desce stolu, ukážeme „like“ nebo vítězné véčko. Je to pro nás samozřejmost, nad kterou se nezamýšlíme. Pamatujete si ještě na chvíle v prvňácké lavici při psaní prvních písmenek do sešitu? Také vás bolela ruka a prsty, co jste se úporně snažili o co nejlepší výsledek? Asi pro nás všechny to byla první práce, která nám dala pořádně zabrat. Dnes se nad tímto jen usmějeme, protože v té době nikdo z nás netušil, co ho čeká o desítky let později.

Dream job pro duši…

…Nemusí být to „pravé ořechové“ pro jednotlivé skupiny kloubů. Existuje vůbec práce, která by nezatěžovala lidské tělo? Pravděpodobně ne. V každém zaměstnání dochází při provádění jednotlivých pracovních činností k stereotypnímu opakování některých pohybů.

Hyalfit

Všimněte si kadeřnici v salonu. Nebo zedníka na stavbě, kuchaře při vaření, zubařku při své práci. Víte, co mají společného? Svou práci vykonávají ve stoje. Není divu, že jejich kyčelní, kolenní a kotníkové klouby trpí. Víte, které jsou nejčastěji nemoci z povolání? Tipujete správně, pokud jsou to podle vás onemocnění kostí, kloubů a šlach z dlouhodobého, jednostranného zatížení.

Které povolání jsou pro člověka nejtěžší?

Jsou to práce v rámci těžkého průmyslu – jako je hutnictví, strojírenství, stavebnictví, hornictví a dokonce i zemědělství. Nejčastěji zde dochází k přetížení muskulárního svalového aparátu a následným poškozením kloubů či jiných částí těla.

Myslíte si, že jste prací v kanceláři vyhráli? Podívejme se na ni zblízka. Možná se vám zdá, že je to pohodlné zaměstnání, bez rizik a možných trvalých následků. Pokud pracujete s počítačem, polohu těla přizpůsobujete klávesnici, myši a poloze monitoru. Na jaké židli sedíte? V jaké výši máte stůl? Ne všechna pracovní místa v kancelářích jsou zařízena v souladu s ergonomickými požadavky, proto je zaměstnanec nepřímo nucen přizpůsobit se neživému nábytku a strojím. Nepřirozené polohy rukou a předloktí si po letech vyžádají svou daň. Často ve formě nemoci z povolání.

Naše tělo si vše pamatuje

Nejčastěji naše klouby postihuje osteoartróza. Je to degenerativním onemocnění z opotřebení chrupavky, která není schopna zajistit svou funkci. Tak se stane, že při zátěži postiženého kloubu – zda jde o koleno, zápěstí nebo kterýkoliv jiný kloub – pocítíme bolest.

Postupným stárnutím se projevují nejen dětské či sportovní zranění, ale i „neduhy“ z vykonávané práce. Mohou to být jen běžné projevy stárnutí chrupavek, které od určitého věku ztrácejí schopnost regenerace. Neméně častým jevem jsou nemoci z povolání.

Přestože naše kosti a klouby jsou mimořádně pevné, nevydrží všechno. I malé zakopnutí dokáže poškodit prst na noze. Umíte si tedy představit, jaké následky má trhavý a rychlý pohyb při některých pracovních činnostech? Často jsou to nevratné poškození šlach a kloubů doprovázené velkými bolestmi.

Jste to nejdůležitější, co máte

Už před naším letopočtem dokázal římský básník Ovidius jednoduše a výstižně pojmenovat, co zdraví znamená pro člověka: „Zdraví je nejdůležitější kvalitou těla.“

Stereotypní činnost v zaměstnání může vést k poruchám a poškození namáhaných kloubů. Při dlouhodobém zatížení se nezřídka stává, že vzniká trvalé onemocnění zaměstnance. Dá se vůbec předcházet této hrozbě?

Prevence je velmi důležitá. Aktivní oddych a odpočinek po práci, ideálně formou vhodného sportu, kombinovaný s vyváženou stravou bohatou na vitamíny a živiny, posílí vaše tělo. Zároveň si odpočinete, čímž zvýšíte svou koncentraci v práci a snížíte pravděpodobnost úrazu. Mimořádně důležitou součástí prevence je používání ochranných pomůcek a dodržování bezpečnostních předpisů. Mnohdy se zdá, že jsou překážkou v práci, ale opak je pravdou. Pracujete v kanceláři? Pokud máte možnost, upravte si své pracoviště tak, aby vyhovovalo ergonomickým parametrům. Někdy stačí, když vyměníte klávesnici nebo počítačovou myš.

Dobré rady pro zdravé klouby

  • Dbejte o to, abyste své tělo zatěžovali rovnoměrně a nenamáhali se.
  • Respektujte pokyny bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, používejte ochranné pomůcky.
  • Nezapomínejte na přestávky, během kterých se důkladně protáhnete.
  • Při sedavém zaměstnání je nezbytný pohyb – existuje množství kratičkých cvičení, které vás udrží fit.
  • Pravidelně sportujte a věnujte pozornost zdravé výživě. Pitný režim je pro klouby a chrupavky stejně důležitý jako kvalitní strava.

Líbil se Vám tento článek? Podělte se o něj!

Print Friendly, PDF & Email

Mohlo by Vás také zajímat